Dt. Güler, “Diş hekimleri KOBİ kapsamına alınmalıdır”

Türk Diş Hekimleri Birliği Akademi ile Adana Diş Hekimleri Odası birlikteliğiyle “Muayenehane Pratiğinde Önlenebilir Ortodontik Tedavi Yaklaşımları” konulu seminer düzenlendi. Seminere Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalından Prof. Dr. Ayşe Tuba Altuğ, konuşmacı olarak katıldı.

Dt. Güler, “Diş hekimleri KOBİ kapsamına alınmalıdır”

KOBİ’lerin kapsamının genişletildiğini, bu kapsamdan dişhekimleri muayenehanelerininde yararlanmasının elzem olduğunu söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “KOBİ kapsamı genişletilmeden önce eczaneler bu kapsama alınmıştı. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi artık  ülkemizde de KOBİ’lere hak ettikleri değer ve önem verilmiş, kapsamı genişletilmiştir. Diş hekimi muayenehaneleri, poliklinikler ve ağız diş sağlığı merkezleri bu kapsama alınmalıdır. Bu şekilde hiç dişhekimi olmayan ilçelere dişhekimi muayenehanelerinin açılmasıda teşvik edilmiş olur. Ben buradan TBMM’de bulunan diş hekimi milletvekillerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Diş hekimi muayenehaneleri, poliklinikler ve ADSM’lerin KOBİ teşvikinden yararlanabilmeleri için gerekeni yapsınlar. Kendilerine rica ediyoruz.” Diyerek seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ayşe Tuba Altuğ’a katılımından ve aktardığı bilgiler için teşekkür etti.

banner560
“PARMAK EMME, TIRNAK YEME, KALEM ISIRMA GİBİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR ÖNLENMELİ”

Toplumun genelinde “Koruyucu Diş Hekiminliği ve Tıp” konusundan bilincin artmasıyla çocukları daha erken yaşta tedavi ettirme isteği doğduğunu, bu sebeple ortodontide erken tedaviye ilginin arttığını söyleyen Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalından Prof. Dr. Ayşe Tuba Altuğ, “Gerek sağlık alanında, gerekse sosyal yaşamda bir sorunu öngörüp, henüz kendini göstermeden ortadan kaldırmak en kesin ve kalıcı çözümdür. Bu bakış açısından yola çıkarak ortodontik anomolilerin erken dönemde teşhis edilebilmesi, basit ancak etkili çözümdür. Koruyucu ve durdurucu ortodontik tedaviler; bebeklik beslenmesi, periyodik kontroller, oral hijyen sağlanması; florür uygulamaları, tek taraflı diş çekimi, yer tutucular, kötü alışkanlıkların (parmak emme, tırnak yeme, kalem ısırma) önlenmesi, prematür kontaktların kaldırılması ve sürme rehberliği yöntemleri ile problemler önlenebilir.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından katılımcıların merak ettiği sorular yanıt buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz