Dünya Oral Sağlık günü

“20 Mart Dünya Oral Sağlık Günü” münasebetiyle açıklama yapan Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman, 20 Mart 2013 Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) tarafından oral hastalıkların görülme sıklığını azaltmak adına farkındalığı artırmak ve kişileri, aileleri, toplumları ve hükümetleri oral sağlığı, yani sağlıklı bir yaşamı sağlamaya teşvik için fırsat doğuracağından 20 Mart’ın “Dünya Oral Sağlık Günü” olarak kabul edildiğini belirtti.

Dünya Oral Sağlık günü


banner625

 

BAKANLIK KAYNAK İSRAFININ YANINDA KAOS DOĞURMUŞTUR

FDI üyesi yaklaşık 200 ülke çeşitli etkinlikler ile 20 Mart’ı “Dünya Oral Sağlık Günü” olarak kutlamaktadır diye konuşan Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman,”Bu yılın teması “Sağlıklı Yaşam İçin Sağlıklı Dişler” olup, hedef yaşam boyunca gencinden yaşlısına kadar tüm bireylerin ağız ve diş sağlığını korumaya odaklanmak olacaktır. Oral hastalıklar en sık rastlanan kronik hastalıklar arasındadır. Dünya çapında nüfusun %90 ı çürük ve dişeti hastalığından dolayı ağız hijyeni bozuktur. Ülkemizde de bu oran hemen hemen aynıdır. Bunlardan dolayı da vücutta kansere varan kronik hastalıklar ortaya çıkmakta, bireyin hayatı tehlikeye girmektedir. İşte tam bu noktada toplumun sağlık standartlarını yükseltmek, bireylerin iyi bir ağız sağlığına kavuşmasını sağlamak hükümetlerin görevidir. Gelişmiş ülkeler bu konuyu yıllar öncesinden görmüş ve gerekli planlamalarını yaparak vatandaşlarının ağız diş sağlığı standartını yükseltmiştir. Üzülerek ifade etmeliyiz ki; ülkemizde bu konuda bir gelişme kaydedilmemiştir. Hatta tam tersine son yıllarda Sağlık Bakanlığının bilhassa ağız diş sağlığı konusundaki uygulamaları kaynak israfının yanında kaos doğurmuştur” şeklinde konuştu.

 

SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN YILDA EN AZ 2 KERE DİŞHEKİMİNE GİDİLMELİ

Adana Dişhekimleri Odasının daha önce, ‘’sağlıklı dişlere sahip toplumu’’ oluşturabilmek için öncelikle koruyucu hizmetlerin önemli olduğunu defalarca dile getirdiklerini vurgulayan Dt. Hasan Yaman,”Koruyucu hizmetlerin de tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kamu tarafından yani Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesi gerekmektedir. Tedavi edici hizmetlerin de özelden katkı payı ile alınması hem kaynak israfının önlenmesi hem de halkımızın daha iyi bir hizmete kavuşması açısından son derece önemlidir. Hükümet biran önce ağız ve diş sağlığı hizmetlerindeki yanlışlarından dönmeli, yeni bir ağız diş sağlığı politikasının tespiti için TDB ile birlikte hareket etmek zorundadır. Bunları yapmadan yanlışta ısrar ederek gereksiz yerlere ADSM açmak ya da dişhekimliği fakültelerinin ve burada öğrenim gören öğrenci kontenjanlarını artırmak çözüm değil, bu milletin kaynaklarını heba etmek demektir. Adana Dişhekimleri Odası olarak bu konuda defalarca açıklama yaptık. Gerek ulusal, gerek yerel bazda sorunları dile getirdik. Ancak, ne hazindir ki; kamuoyunda bu konuları yeterince anlatmamıza rağmen kimseden yanıt alamadık. Fatma Kemal Timuçin hastanesi konusunu bilmeyen kalmadı. Ancak yöneticilerimiz dişe dokunur bir açıklama yapamıyor. Acaba ana dili Türkçe olan bizler, anlaşılabilmek için kendimizi Türkçe ifade etmekten vazgeçip başka dillerde mi konuşmalıyız” şeklinde konuşan Dt. Yaman,”Bugün Dünya Oral Sağlık Günü. Sağlıklı bir yaşam için hepimiz yılda en az 2 kere dişhekimine gitmeliyiz. Adana ve Osmaniye’de hem muayenehanesinin hem de kendisinin bilimsel donanımı tam, yeter sayıda dişhekimi bulunmakta ve sizleri beklemektedir. Tüm halkımıza sağlıklı dişler ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz” dedi.


Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2013, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz