İşte Numune Hastanesi'ndeki ihmalin nedeni!

Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesindeki gaz sızıntısının denetimsizlik sonucu yaşandığını söyledi

İşte Numune Hastanesi'ndeki ihmalin nedeni!
banner560

Adananın Yüreğir ilçesinde bulunan Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesinde yaşanan gaz probleminin denetimsizlik sonucu yaşandığını belirten Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, hastanelere oksijen ve azot protoksit veren firmaların ciddi denetlenmesi gerektiğini söyledi.

CİDDİ DENETİM ŞART

Önceki gün Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anestezi altındaki 7 hastanın oksijen saturasyonlarında düşme görülmesi ve gaz sisteminde farklı bir koku duyulması üzerine ameliyatların sonlandırılarak, hastaların yoğun bakıma alındığını hatırlatan Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, TTB MK ve ATO yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada “İhmallere fırsat verilmemeli, denetimler daha ciddi yapılmalıdır. Duman ve gaz dedektörlerinin devreye girmeseydi sonuç daha kötü olabilirdi. Çok şükür ucuz atlatıldı” dedi.

OKSİJEN SİSTEMİNDE SORUN YOK

Başkan Doç. Dr. Ökten, “Yapılan tetkiklerde 5 hastanın durumunun iyi olduğu değerlendirilmiştir. Saturasyon düşüklüğü nedeniyle 2 hastanın tedavisi yoğun bakımda sürmekte olup bir hastanın hayati tehlikesi devam etmektedir. Hastalar yoğun bakımda tedavi görmekte iken, yoğun bakımda aynı kokunun hissedilmesi üzerine tüm hastalar için merkezi oksijen sistemi kapatılmıştır. Bunun üzerine ameliyathanede olaya maruz kalan ve yoğun bakımdaki diğer hastalardan durumları iyi olanlar servislere, diğer hastalar ise il’deki başka hastanelerin yoğun bakımlarına gönderilerek tedavilerine devam edilmektedir.

Oksijen sisteminde meydana gelen bu olay üzerine savcılık ve AFAD tarafından gerekli incelemeler yapılmış, ve araştırma amacıyla  örnekler alınmıştır. Adana Tabip Odası olarak bugünkü değerlendirmemizde yoğun bakımların oksijen sisteminde bir sorun olmadığı bildirilmiştir”

AZOT GAZINA  HİDROJEN SÜLFÜR VE KARBON MONOKSİT GAZI KARIŞMIŞTIR

Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin tarafından yapılan inceleme sonucu AFAD tarafından yapılan gaz ölçümlerinde oksijen ve azot gazları içerisinde hidrojen sülfür ve karbonmonoksit gazı varlığı emareleri görüldüğü tespit edilmiştir. Böylesine önemli hayatı tehdit eden bir konuda ciddi bir denetimsizliğin olduğu aşikardır. Türk Tabipleri Birliği ve Adana Tabip Odası olarak Sağlık Bakanlığı ve savcıları olayın araştırılması ve hastanelere oksijen ve azot protoksit gibi gazları veren firmaları çok daha fazla ciddi denetlenmeleri konusunda göreve çağırıyoruz. Bu süreçte hayati tehlike atlatan hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizle, kamuoyuna duyururuz.” Diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER