Organ bağışlayın hayat kurtarın!

3-9 kasım organ bağış Haftası dolayısı ile yazılı bir açaıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü dürdane Ertük Organ Bağışının organ naklinden önce geldiğini belirterek “Türkiye genelinde resmi verilere göre 20827 böbrek 2045 karaciğer hastası nakil beliyor” dedi

Organ bağışlayın hayat kurtarın!
Organ bağışı organ naklinden önce gelir.diyen Dürdane Ertürk Bağışlanan organ sayısının arttırılması,daha fazla sayıda organ naklini olası kılar.2013 yılı itibari TODBS kayıtlı 20827 böbrek 2045 karaciğer,393 kalp ,235 pankreas bekleyen hasta mevcuttur. ifadesini kullandı Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü. Yaklaşık Türkiye’de 56 000 diyaliz hastası olduğu sağlık bakanlığı verileri göstermektedir Kadavradan (ölüden )alınan organlarla yapılan organ nakli gelişmişliğin bir göstergesi olarak kabul görmektedir Ancak bir çok toplum bu konuda yerterli bilgiye sahip değildir.Türk toplumunun tüm kesimlerinde organ bağışı,beyin ölümü,nakledilebilen organ türlerinin neler olduğu,din çevrelerinin konu ile ilgili görüşlerinin neler olduğu konularında bilgi eksikliği dikkat çekmektedir.Aynı bilgi eksikliği sağlık çalışanlarında da var olup davranışlara olumsuz yansıtılmaktadır.
Organ bağışı ve organ nakli tamamen toplum yararına olan ve birçok basamaktan oluşan karmaşık bir olaydır.
banner625
ORGAN NAKLİ NEDİR?
Ertürk Organ Nakli’nin tanımının yapılması gerektiğine dikkatei çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü.Görev yapamayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilmesi işlemine "Organ Nakli" denir. Ülkemizde tüm organ doku ve hücrelerin nakli başarılı bir şekilde yapılmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz