banner654

Prof. Dr. Hilal, “Sıcaktan korunun”

Sıcak havanın etkisi nemle birleştiğinde vücudun soğumasının zorlaştığını, vücut, ısısını terleme ile düşürmeye çalışırken su ve elektrolitlerin kaybedileceğini ifade eden Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Sağlık sorunu yaşamamak için sıcaktan korunmalı ve bol bol su içilmelidir.” dedi.

Prof. Dr. Hilal, “Sıcaktan korunun”

SICAKLAR, RİSKLİ GRUPLARDA SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUR”

banner625
Aşırı sıcak ve nemli havanın dikkat edilmediği takdirde insan sağlını kötü yönde etkileyebileceğini söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Sıcağın etkisi nemle birleşince vücudun soğuması zorlaşır. Vücut ısısını terleme ile düşürmeye çalışır. Terle su ve elektrolitler kaybedilir. Tüm bunlar özellikle yaşlılar ve kalp hastalığı, hipertansiyon, böbrek yetersizliği olanlar gibi riskli hasta gruplarında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.”

“BOL SIVI TÜKETİN”

Prof. Dr. Hilal, “Bu riskleri basit önlemlerle azaltmak mümkündür. Bunun için, riskli bireyler ve çocuklar özellikle güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak düştüğü ve hava sıcaklığının yüksek olduğu  10:30- 15:30 saatleri arasında zorunlu olmadıkça açık havaya çıkmamalıdır. Çıkmak zorunda olanların ise güneş ışınlarından korunmak için şapka ve güneş gözlüğü kullanmaları, bol sıvı almaları, günde en az 2- 2.5 litre su tüketmeleri önemlidir. Su dışında hasta gruplarına göre tercih edilebilecek içecekler arasında ayran, meyve suları, maden suları ve bitki çayları düşünülebilir. Kahve, çok şekerli içecekler  ve alkol tercih edilmemelidir. Terleme ile kaybedilen minerallerin yerine konmasında bol miktarda taze meyve ve sebze tüketilmesi önemlidir. Çok yağlı ve baharatlı yiyecekler tercih edilmemeli ve çok fazla yemekten de uzak durulmalıdır.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz