Vali Demirtaş, “İlacın israfını önleyecek önlemler alınmalı”

Adana Eczacı Odası(ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Genel Sekreter Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ ile üyeler Ecz. Ahmet Gökhan Ünal, Ecz. Serdar Ünsal ve Ecz. Zuhal Seher Demir, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret ederek eczacılık konusunda bilgi alış verişinde bulundu.

Vali Demirtaş, “İlacın israfını önleyecek önlemler alınmalı”
banner560

Yönetim Kurulu Üyelerini tanıştırarak, oda yönetimince gerçekleştirilen çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler veren ADEO Başkanı Ecz. Ersun Özkan, yaptığı konuşmada “Öncelikle 15 Temmuz’da kalkışılan hain darbe teşebbüsü karşısında dik duruşunuz ve gösterdiğiniz çaba için size sonsuz teşekkür ediyoruz. Sayenizde en azından kentimizdeki vatan hainleri hak ettiği cezayı bulacaktır” dedi.
ECZ. ERSUN ÖZKAN, “YERLİ İLAÇ ÖZENDİRİLMELİ”
Adana’da 949 eczacı, 677 eczane olduğunu Hergün 46 eczacı’nın nöbet tuttuğunu da ifade eden Başkan Ecz. Özkan, “ADEO olarak yaptırıp, devlete teslim ettiğimiz bir anaokulumuz var. Valiliğimizin önceki dönemlerden süren kimsesiz çocuklarla ilgili ‘Sevgiye Uzanan Eller’ projesine ciddi desteğimiz oldu. Sağlık Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile ortak hareket ederek miyadı dolmuş ikibuçuk ton ilacı topladık. Çevreye, doğaya ve insana zarar vermemesi için Ankara’da resmi lisansı olan bir firmaya bertaraf ettirdik. Hastaların ilaca rahat ulaşabilmesi için tüm eczanelerimize digital ekran yerleştirerek nöbetçi eczane listesini yayınlıyor ve sağlık bilgilendirmeleri yapıyoruz. 3 tane nöbetçi eczane totemi yaptık. Ayrıca akıllı cep telefonu uygulaması yaptık. Bu uygulama hastaya en yakın nöbetçi eczanenin haritasını çıkarıyor. Hasta sıkıntı çekmeden nöbetçi eczaneyi eliyle koymuş gibi buluyor. İlaçların % 60-70’i ithal ediliyor. Yerli ilacı özendirecek tedbirler alınması halinde halkımız ilacı daha ucuz alabilecektir. Biz eczacılar yıllardır bunun için mücadele vermekteyiz.” Diye konuştu.

VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, “İLACIN İSRAFINI ÖNLEYECEK ÖNLEMLER ALINMALI”
Oda Başkanı Ecz. Ersun Özkan ve yönetim kurulu üyelerine, ziyaret ve yaptıkları bilgilendirmeden dolayı teşekkür eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Tedavinin en önemli unsurlarından olan ilaca ulaşmada önemli bir rol üstlenen tüm eczacılara, toplum sağlığının korunmasına yönelik çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. İlaç kullanmada hastaların bilgilendirilmesinde siz eczacılar önemli rol oynuyorsunuz. İlacın israf edilmesi mutlaka önlenmelidir. Avrupa’nın bazı ülkelerinde kişiye özel ilaç hazırlandığını biliyorum. Sağlıklı toplum için eczacılık mesleği önemli bir ilk adım sağlık hizmetidir. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” Dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Ecz. Ersun Özkan, Eczacı Odaları Ne İş Yapar? İçerikli bir dosyayı Vali Demirtaş’a verip, yakında gerçekleştirecekleri Türkiye’de bulunan 54 Eczacı Odası Başkan ve Yöneticileri ile Türk Eczacıları Birliği Yöneticilerinin katılacağı bölgeler arası toplantıya davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner573

banner572