banner654

Sanatçılar kırmızı halıdan geçti

17. Altın Koza Film Festivali, düzenlenen görkemli bir törenle başladı. Oyuncular ve yönetmenler vatandaşlarla buluştu.

Festival, 'Piyanosu Olmayan Kadın' adlı filmin gösterimi ile start aldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 41. yaşını kutlayan Altın Koza Film Festivali, tadilatta olan ve tören için düzenlenen Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda başladı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği törende kırmızı halıda yürüyen Nuri Alço, Mine Soley, Bulut Aras ve daha birçok sanatçı, tezahüratlar ve alkışlar eşliğinde salona girdi.

Törende bu yıl festivalde Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Büyük Jüri Başkanlığı görevini üstlenen Işıl Özgentürk, festivale katılan filmin oyuncularından Jan Budar'a plaket sundu. Ünlü müzisyen Göksel de etkinlikte mini bir konser verdi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Vekili Fikret Deniz, Adana'nın sanatçı yetiştiren bereketli toprakları olduğunu söyledi. Deniz, "Çok değerli sanatçılarımız ve sinema emekçilerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Sanat bir toplumu ileri taşıyan en önemli öğelerdendir. Sanata ve sanatçıya önem verdiğimiz oranda ilerleyeceğiz" dedi.

banner625
Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise, "Bir kentin kültür ve sanat yaşamına yatırım yapmak, sadece kente verilen hizmet değil, ülkeye verilen hizmettir. Bu hizmet, toplumun her kesimi için daha güzel, daha yaşanabilir bir kent, ülke ve dünyaya yatırım yapmaktır. Belediyemizin sanata verdiği destek artarak devam edecek" diye konuştu.

Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger ise, "Gözümüz Oscar'da" diyerek, Türk sinemasının çok önemli başarılara imza attığını, artık en kısa zamanda Oscar'ın Türkiye'ye gelmesi gerektiğini söyledi. Ülger, 2009 yılında 70 film yapıldığını hatırlatarak, bakanlık olarak destek verilen filmlerin uluslararası önemli film festivallerinde ödüller aldığını ifade etti.

Ülger, "Alınan ödüllerle yetinmeyeceğiz. Gözümüzü Oscar'a diktik. Oscar'ı da ülkemize
getireceğimize inanıyorum. Bizde, bizim sanatçılarımızda bu potansiyel var" dedi.

Törenin ardından kendini ailesine adayan Madridli bir kadının, bir gecede değişen hayatını konu alan "Piyanosu Olmayan Kadın" adlı film gösterildi.

Geceye, çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşu üyesi ve davetli katıldı. Konuklar düzenlenen kokteylde sohbet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz