banner676

Serebral Palsi /Beyin Felci)

YAZI DİZİSİ -1
Bebeğiniz az mı hareketli, gözleriyle sizi takip etmiyor mu ya da kol ve bacakları aşırı sert veyahut tam tersi aşırı gevşek mi?

Bebeğinizin gelişiminde bir problem olduğunu düşünüyor ama sorunun tam olarak ne olduğunu bulamıyor musunuz?

Çocuğunuz beyin hasarlarının genel adı serebral palsi olabilir. Bu yazı dizisinde çoğu ailenin kabul etmekte zorlandığı serebral palsiyi anlatacağım. 
Dünyada 17 milyonun üzerinde görülen serebral  palsi  ülkemizde  Gazi Üniversitesinin  yaptığı çalışmaya göre bin canlı doğumda 4,4 olarak görülmektedir. Bu kadar sık karşılaşılan bu hastalık gelişmekte olan beyinde  (anne karnındayken, doğumda ya da doğduktan sonra 3 yaşına kadar ) oluşan bir zedelenme nedeniyle, çocuğun duruş ve hareketlerde güçlük çekmesi durumudur.

Bununla birlikte konuşma, görme ve işitme gibi farklı sağlık sorunları da gelişebildiği için çocuklarda öğrenme güçlüklerinde yaşanabiliyor. Hasarın beynin hangi bölgesinde ve ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak serapral palsinin belirtileri değişmektedir.
Serebral palsi nedenlerini ve belirtilerini bilmek erken fark etmek için önemlidir. Anne karnındayken bu durum hamileliği takip eden hekim ve diğer sağlık personelleri tarafından izlenir. Doğum sırasında toplumda mor bebek olan bilinen bebeğin oksijensiz kalması durumu, erken ya da geç doğum serebral palsiye neden olabilir. Doğum sonrasında ise menenjit gibi geçirilen enfeksiyonlar, ciddi kafa travmaları hastalık sebeplerindendir.
Birçok farklı tipi ve belirtisi olan olan  cp bazı çocuklarda sadece ayak bileklerinde etkilenme sebep olabilirken başka bir çocuğun tamamen yatağa bağımlı olmasına sebep olabilir. Serebral palsi ile ilişkili hareket ve koordinasyon problemleri şunları içerebilir:Sert kaslar ve abartılı refleksler  , titreme veya istemsiz hareketler , yavaş yazma hareketleri,tek başına oturmak veya sürünmek gibi motor becerilerin gelişmesinde gecikmeler ,vücudun bir tarafını tercih etmek, parmak uçlarında yürümek, dizleri çaprazlayan makas benzeri bir yürüyüş, yutma ile ilgili sorunlar,konuşmada gecikmeler veya konuşma zorluğu görülebilir.
Gelecek hafta serebral palsinin farklı tedavileri ve ömür boyu süren fizyoterapisini yazacağım.

Özellikle bu özel çocuklara sahip aileler okumayı unutmasınlar. 
 

YORUM EKLE
cyberturk.biz