Serebral Palsi Fizyoterapisi

Serebral palsi söz konusu olduğunda tedaviden çok rehabilitasyon kelimesini kullanıyoruz çünkü ömür boyu rehabilitasyon gerektiren bir durumdur. İlerleyici değildir ancak farklı komplikasyonlar oluşabilir. Her hasta için tedavi hedefleri farklıdır. Bu yüzden klasikleşmiş ve herkese aynı uygulanan tedaviler tam olarak sonuç vermemektedir. Önemli olan sizin çocuğunuz için o dönemde en uygun ve gerekli olan tedavi seçeneklerinin doğru olarak belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Serebral palsi tedavisinde birçok farklı tedavi yöntemi vardır. Bunlar çeşitli ilaç tedavileri, fizyoterapi yöntemleri, iş ve uğraşı tedavisi, ortez uygulamaları, cerrahilerdir.
Tedaviye erken başlamak çok önemlidir bu yüzden riskli bebekler iyi değerlendirilmeli ve değerlendirmeler sonucunda fizyoterapiye erken başlanmalıdır. Serebral palside fizyoterapi amaçları; istenmeyen kasılmaları önleme, bebeğin doğru duruş şekillerini öğrenmesi, kendi vücudunu hissetmesine yardımcı olma, ileride gelişebilecek eklem sertliklerini önleme ve normale yakın hareket özelliklerini kazanmasına yardımcı olmaktır.
Serebral palsili bireylerin ömür boyu rehabilitasyona ve aile ilgisine ihtiyacı olduğunu vurgulamakta fayda görüyorum. Mesleki tecrübelerimde görüyorum ki aileler bir süre sonra tedavide ilerleme olmayacağını düşünüp tedaviye olan ilgilerini kaybediyorlar ancak rehabilitasyonun amacının mevcut durumu korumak ve oluşabilecek komplikasyonları önlemek olduğu unutulmamalıdır. Malesef tedaviye devam etmeyen hastalarda ciddi eklem sertlikleri, pulmoner problemler, hareketlerde kısıtlanmalar ve bunların hastanın bakım ve temizliğinde ciddi problemler oluşturması aileyi daha fazla yormaktadır.
 Bu yüzden fizyoterapi yarım bırakılmamalıdır. Serebral palsili hastalarımız hem özel hem de devlet hastanelerinden yılda 90 gün fizyoterapi alabilirler ayrıca çıkaracağınız engelli raporuyla( RAM) yıl boyunca özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz tedavi alabilirsiniz. Fizyoterapiyle ilgili tüm konularda bir fizyoterapiste danışmayı unutmayınız. 

1

YORUM EKLE
cyberturk.biz