Adana Film Festivali’nde Onur Ödülleri Gecesi...

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin Açılış ve Onur Ödülleri Gecesi, Sheraton Oteli’nde yapıldı.

Adana Film Festivali’nde Onur Ödülleri Gecesi...

Süleyman Turan, Selma Güneri, Yusuf Sezgin, Nuri Alço gibi ünlü sanatçıların da katıldığı gecede, ömrünü sinemaya harcamış, başarılı isimler arasında yer alan Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, Hümeyra, Temel Gürsu, Şemsi İnkaya ve Arif Keskiner’e Onur Ödülü verildi. Bu yıl ilk kez verilen Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülünü ise Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu aldı.

Gecede duygu dolu anlar yaşandı, ömrünü sinemaya adamış isimler kendileriyle ilgili görüntüler izlenirken gözyaşlarını tutamadı. 80 yaşındaki Prof. Dr. Sami Şekeroğlu’nun rahatsızlanmasına rağmen ödülünü almak üzere sahneye gelmesi, katılımcıların ayakta alkışlamalarına neden oldu.

Piyanist Kerem Görsev ve grubunun mini bir konser verdiği gecede söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, konukları selamlayarak “Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde 24'ncüsünü düzenlenen ve Türkiye'nin iki büyük sinema festivalinden biri olan Adana Film Festivali'nin Onur Ödülleri Töreni'nde sizlerle bir arada olmaktan dolayı bahtiyarım. 21'ncisi ile belediye başkanı olarak başladığım bu festivalin 22'ncisinde açılış programını ülkemizin içinde bulunduğu durum nedeniyle yapamadık. Fakat o dönemde de sinema filmi yarışmaları ve ödül törenini yaptık. Bugün 24'ncüsünü başlatıyoruz ve Onur Ödülleri Töreni'ni gerçekleştirirken de ülkemiz yine zor günlerden geçiyor, kazanılmış topraklarımızı tekrar kazanmak mecburiyetinde bırakılıyoruz” dedi.

DÜNYA KÜLTÜRÜNDE HAK ETTİĞİMİZ DEĞERE ULAŞACAĞIZ

Adana Film Festivali’nin her yıl bir öncekinden daha etkili ve kapsamlı yapıldığını belirten Başkan Hüseyin Sözlü, “Adana Film Festivali geleneksel olarak ve her yıl üzerine yeni değerler katarak Adana'ya yakışır bir festival olma yolunda mücadele ediyor. Dünya'nın, Türkiye'nin ve sinemanın kalbinin Adana'da attığına şahitlik etmek kentin belediye başkanı olarak beni ziyadesiyle mutlu ediyor. İnanıyor ve güveniyorum ki Adana Film Festivali tüm kategorileri ile Dünya kültüründe hak ettiği değere ulaşacak, Adana'da sanatın, kültürün başkenti olma adına dev adımlar atmış olacak” diye konuştu.


GÜN SANATIN SİNEMANIN GÜNÜ

banner625
Adana’nın Milli Mücadele’deki önemine de değinen Başkan Sözlü, sözlerini şöyle tamamladı: “Adana kültür, sanat için önemli bir kent olduğu gibi Adana bağımsızlık fikrini Atatürk'e veren şehir olarak da özel ve önemli bir yere sahip. Atatürk Kurtuluş Mücadelesini başlatmadan 8 ay evvel Adana'da bulunmuş ve kentin valisi, eşrafıyla görüşmeler yapmış. Sonrasında ise ‘Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette bu güzel Adana'da doğmuştur’ diyerek Adana'yı onurlandırmıştır. Bundan dolayıdır ki bizler Cumhuriyetimizi kültürle sanatla besleyecek, Türk Milleti'ni milletler camiasında omuzlar üzerinde yükselterek hak ettiği konuma getireceğiz.

Gün sanatın, sinemanın günü... İstiyorum ki sinema sanatçıları konuşsun, oyuncular, yönetmenler sahnede olsun, onları dinleyelim.

Hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, her yıl biraz daha büyüyüp gelişerek gerçekleştirilen Adana Film Festivali'nin Türk sinemasına, Türk sanat ve kültürüne katkılar sunmasını temenni ediyorum.”


HAYAL KURMAYI BIRAKMAYIN, SANAT GÜZELDİR

Açılış konuşmasının ardından şarkıcı, besteci, söz yazarı, sinema ve dizi oyuncusu Hümeyra’ya onur ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü verdi. Duygularını paylaşan Hümeyra, “Sanatı bu kadar sevgiyle kucaklayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve Adanalılara teşekkür ederim. Bu ödülü genç meslektaşlarım için alıyorum. Hayal kurmayı bırakmayın. Sanat güzeldir” dedi.

Duygu dolu anların yaşandığı ve zaman zaman gözyaşlarının aktığı ödül töreninde Hümeyra’nın ardından Türk sinemacılığın bilimsel arşivini oluşturan bilim adamı Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, prodüktör-yazar Arif Keskiner, komedi ve dram içeren yapıtlarda aynı ustalıkla rol alabilen Şemsi İnkaya onur ödüllerini aldı.

Bu yıl ilk kez verilen  ve dünya sinemasında yetenekleri henüz keşfedilmemiş isimlere vurgu yapmak amacıyla oluşturulan Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü ise Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu'ya verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz