AB Hibe Projelerinde Seyhan Belediyesi’nin Başarısı

Seyhan Belediyesi’nin Kasım 2014 tarihinden bu yana üzerinde hassasiyetle çalıştığı 'Yaşlı ve Hastalara Yardım Eli' projesin sözleşmesi Ankara’da düzenlenen törenle imzalandı. Yaşlı ve hasta vatandaşların bakım hizmetinin yapılacağı proje hibe kredi almak için başvuru yapan 1200 proje arasında uygun görülen az sayıdaki projeler arasına girdi.

AB Hibe Projelerinde Seyhan Belediyesi’nin Başarısı
banner560

eyhan Belediyesi’nin yaşlı veya hasta olduğu için başka birinin bakımına muhtaç olan 20 vatandaşın bakım ve temizlik hizmetini yapacağı 'Yaşlı ve Hastalara Yardım Eli' projesi Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nda düzenlenen törenle karşılıklı imza altına aldı. Hibe krediyi almak için 1200 proje başvuru yaparken sadece 39 proje uygulamaya değer görüldü. Seyhan Belediyesi adına projeyi Başkan Zeydan Karalar imzaladı.

SOSYAL BELEDİYECİLİK LÜTUF DEĞİL GÖREVDİR

Sosyal belediyeciliğin önemine vurgu yapan Başkan Zeydan Karalar, imzalanan projenin detayları ile ilgili bilgi verdi. Başkan Karalar, “Biz belediyeciliği sadece sıradan rutin hizmetler olarak görmüyoruz. Belediyelerin çöp toplamak, asfalt dökmek, park yapmak gibi asli görevlerinin yanında toplumun her kesimini kucaklayan sosyal belediyecilik gibi bir görevi de vardır. Biz her zaman diyoruz, ‘Sosyal belediyecilik lütuf değil görevdir’ Yaptığımız bu proje ile ilçemizde yaşayan hasta ve yaşlı insanlarımızın ihtiyaçlarını gidereceğiz. Bunun yanında istihdama da katkı sağlayacağız. Türkiye'de işsizlik sorunun en çok yaşandığı Adana'da işsizlik sorununun çözümüne katkı koyacağız. Böylece, hayat boyu öğrenme teşvik edilerek yaygınlaştırılacak. Toplam yatırım tutarı 134 bin 248 Euro olan projenin 120 bin 823 Euro'su Avrupa Birliği (AB) tarafından karşılanacak. Bu kapsamda 25-45 yaş arası işsiz 60 kadına hasta ve yaşlı refakatçisi eğitimi verilerek kalifiye personel yetiştirilecek. Bu kurslarda başarılı olan 35 kişi belediye ile farklı kurum ve kuruluşlarda istihdam edilecek” şeklinde konuştu.


EKİM AYINDA UYGULAMAYA BAŞLANIYOR

Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'nın Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-2 programı kapsamında hazırlandı. Kurslara katılan ve eğitim alan kadınlar ayrıca KOSGEB onaylı girişimcilik eğimi alacak. Sertifikasını alan girişimci kadınlar kedi işyerlerini açtıkları takdirde verilen başka hibelerden de yararlanabilecek. Seyhan Belediyesi, Seyhan Halk Eğitim Merkezi, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ve Acıbadem Hastanesi iş birliğinde gerçekleşecek proje Ekim ayı içerisinde uygulamaya başlanacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner572