Adana Milletvekili Küçükcan Strasburg'da

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan AKPM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere Strasburg'a gitti.

Adana Milletvekili Küçükcan Strasburg'da

Küçükcan yaptığı yazılı açıklamada yoğun bir gündemle toplanan Genel Kurul ve komisyonlarda Türkiye'deki son gelişmeleri anlatacağını belirtti. Küçükcan, Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlalleri ve insanlık suçlarını Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin gündemine taşıyacaklarını ve soykırımın durdurulması için çabaların artırılmasını isteyeceklerini belirtti. Myanmar'da Arakan müslümanlarının sorunlarının incelenmesi ve uluslararası hukuk çerçevesinde insan hakları ihlallerinin durdurulması, göç etmek zorunda bırakılanların yurtlarına dönmelerinin sağlanması amacıyla bir rapor hazırlanmasını önereceklerini dile getiren Küçükcan, Avrupa Konseyi'nin kuruluş amacı özgürlüklerin kurumsallaşması, demokrasinin güçlenmesi ve çoğulculuğun korunmasıdır dedi. Popülizm, aşırı sağ ve ırkçı eğilimlerin arttığı bir siyasal iklimde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis'inin müslüman azınlıklara  yönelik ayrımcılık ve saldırılara karşı güçlü bir duruş sergilemesinin asli görevleri arasında olduğuna işaret eden Küçükcan, Arakan/Rohingya müslümanlarına yönelik soykırıma sessiz kalamayacaklarını, 47 üye ülkeyi harekete geçirmeye gayret edeceklerini ve bugüne kadar Türkiye'nin yürüttüğü insani ve diplomatik çabaları anlatacaklarını söyledi.

banner560

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan açıklamasında ayrıca AKPM Genel Kurul toplantıları sırasında Siyasi İşler ve Demokrasi; Denetim ve Göç Komisyonlarında da Türkiye'deki son gelişmeleri anlatacağını belirtti. Küçükcan ayrıca Avrupa'da yükselen aşırı sağ ve ırkçı siyasi eğilimlerin taşıdığı riskleri anlatacaklarını, göçmen kökenli topluluklara yapılan saldırıların önlenmesi çağrısında bulunacaklarını; diğer yandan Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin PKK ve FETÖ terör örgütü üyelerini himaye etmelerinin her ülke için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu ifade edeceklerini söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621