Adana'nın kronikleşmiş sorunu nihayet çözülüyor

CHP Adana Milletvekili Adayı Av. Oya Tekin’in Karaisalı İlçesinde gündeme getirmişti

Adana'nın kronikleşmiş sorunu nihayet çözülüyor

CHP Adana Milletvekili Adayı Av. Oya Tekin 20 yıldır çözülemeyen arazi sorununun 6 ay içinde çözmek için Adana Valiliğinin harekete geçmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Adana’nın Sarıçam ve Aladağ İlçeleri ile köylerinde ziyaretlerini sürdüren CHP Adana Milletvekili Adayı Avukat Oya Tekin, seçim kampanyasında Adana’nın sorunlarına değindiğini belirterek, “ Adana’nın  sorunları çok, kronikleşmiş sorunları var. Bu sorunların bir bir çözülmeye başladığını görüyor ve bundan Adanalılar adına mutlu oluyoruz. Geçen günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Kozan ve İmamoğlu’nda alım yapmadığını ortaya çıkararak TMO’nun harekete geçmesini sağladık. Karaisalı'da yurttaşlarımız el konulan mallarını ısrarla gündeme getirdik. Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş’ın konuya el atmasını sağladı. Bunlar sevindirici gelişmeler.”” şeklinde konuştu.

Oya Tekin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dikkat çektiği konuların üzerine devletin ve kurumların attığı adımların sevindirici gelişmeler olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

banner625
"Biz, yaptığımız ziyaretlerde yurttaşın dertlerine çözüm önerileri getireceğimizi ifade ettik. Bu bir iddia değil, gerçeğin ta kendisi idi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin çiftçiden alım konusunda atacağına inandığım adımlar var. Kurumun benim açıklamanın üzerine yaptığı açıklamadan bunu anlıyorum. Öte yandan Karaisalı'da yurttaşın işgalci durumuna düşürüldüğü arazi meselesine de, konuyu gündeme getirmemin hemen ardından Valilik'in el atmasından memnuniyet duydum. 20 yıldır çözülmeyen sorunu 6 ayda çözeceklerini ifade etmişler, demek ki isteyince olabiliyormuş. Bundan sonra da yurttaş nerede sıkıntı yaşıyor, hangi alanda bana ihtiyaç duyuyorsa yanında olacağım."

Oya Tekin, geçtiğimiz günlerde yaptığı Karaisalı ziyaretinin ardından, buradaki yurttaşın en büyük sorunlarından birinin vakıf arazileri olduğunu ortaya çıkarmış, konunun takipçisi olmaya başlamıştı. Tekin, buradaki temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Karaisalı’da bir vakfa ait taşınmazlarda işgalci durumuna düşürülen yurttaşların bu durumdan kurutulması için gerekli hukuki desteği başlattıklarını ifade ederek, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile vatandaşlar arasındaki davanın 20 yıldır sürdüğüne işaret etmişti.

Oya Tekin’in açıklamalarının hemen ardından Adana Valiliği,  20 yıldır çözülemeyen arazi sorununu 6 ay içinde çözmek için harekete geçti. Karaisalı’ya bağlı Kızıldağ Yaylası’nda Geçici Jandarma Asayiş Karakolu’nun açılışına katılan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, burada yaptığı açıklamada, “Sizlerin yıllardan beri probleminiz olan vakıf arazilerinin 2018 yılı fiyatlarını Ticaret Odası bize gönderdi. Vatandaşların 6 ay içerisinde bizlere müracaat etmeleri halinde, biz buraların belirlenen fiyatlar üzerinden satışını gerçekleştirerek, sizlere tapularınızı vereceğiz. Tapu sorunu Adana’nın genelinde var. Biz bu sorunların tamamını çözeceğiz ve vatandaşlarımıza tapularını vereceğiz” dedi.

CHP Milletvekili Adayı Av. Oya Tekin,  geçtiğimiz günlerde yaptığı Kozan ziyareti sırasında da, TMO’nun Kozan ve İmamoğlu’nda çiftçiden alım yapmadığını, çiftçinin tüccarın eline mahkum edildiğini söylemişti. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu bölgelerde çiftçiye büyük zarar verdiğini belirten Tekin, “Toprak Mahsulleri Ofisi,  buğday hasadı dönemde, üreticinin hasadını yaptığı buğdayı alması gerekirken kapalı ve alım yapmıyor. Üretici ürünü TMO yerine tüccara veriyor. Bir başka değişle tüccara mahkum ediliyor. Zira, buğday Toprak Mühendisleri Ofisi’ne 1050 liraya satması gerekirken, 900 liraya tüccara vermek zorunda bırakılıyor” ifadelerini kullanmıştı. Bunun üzerine TMO, Oya Tekin’in ortaya çıkardığı gerçekleri inkar etse de, kurumun Kozan ve İmamoğlu’nda alım yapmadığı gerçeği değişmemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz