banner641

Akay: Köylü yeniden milletin efendisi olmalı

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, köylerde yaşayan yurttaşların sorunlarının ülke ekonomisini de olumsuz etkilediğini söyledi

Akay: Köylü yeniden milletin efendisi olmalı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Vartolular Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette Akay, kırsal kesimde yaşayan yurttaşların çok büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu bildirdi. Üretim maliyetlerin yüksekliği ve üreticilerin kendine yetemez hale gelmesi nedeniyle tarımla geçinen köylerde yaşayan insanların üretimden vazgeçip, kente göç ettiğini belirten Akay, bu durumun ülke ekonomisine de büyük bir zarar verdiğini söyledi. Akay, “Adana’nın yeniden kalkınması tarımdan geçiyor. Bu bağlamda kırsal kesimdeki yurttaşlarımızın yeniden üretim yapmasını sağlayacak, ekonomik sorunlarını çözecek projeleri yaşama geçirmek şart” diye konuştu.

 

KÖYLERDE YAŞAYANLARIN SORUNLARI DAĞ GİBİ

Ziyarette köylerde yaşayan yurttaşların çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun altını çizen Akif Kemal Akay, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkenin en önemli ekonomik faaliyetinin tarım olduğunu anımsattı. Bu süreçte tarımsal üretimin merkezinin köyler olduğunu anlatan Akay, köylerde yaşayan yurttaşların kimseye muhtaç olmadan hem geçimini sağladığını hem de ülke ekonomisini ayakta tuttuğunu vurguladı. Bu özelliği nedeniyle yakın bir döneme kadar Türkiye’nin kendi kendine yeten sayılı ülkeler arasında yer aldığını kaydeden Akay, üretim maliyetlerinin artması, desteklerin azalması ve dış dayatmalar nedeniyle tarımsal üretimin bitme noktasına geldiğini ifade etti.

 

TOPRAKLARINI SATIP KENTE GÖÇ EDİYORLAR
banner560

Köylerde yaşayan yurttaşların yaşadığı ciddi ekonomik sorunlar nedeniyle tarımsal üretimden vazgeçip, toprağını sattığını ve kente göç etmeye başladığını dile getiren Akay, TÜİK verilerinin de köyden kente göçü açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

 

ADANA’NIN YENİDEN REFAHA KAVUŞMASININ ÖNÜNDE ENGEL YOK

Yasada yapılan değişikliklerle Büyükşehir Belediyelerinin artık çok geniş görev alanlarının bulunduğunu anlatan CHP’li Akay,  sahip olduğu tarım geçmişi, verimli toprakları ve potansiyeli ile Adana’nın yeniden eski kimliğine ve refahına kavuşturulmasının önünde bir engel olmadığını bildirdi.

 

KIRSAL KESİMİN YENİDEN ÜRETİM SÜRECİNE KATILMASI GEREK

Akay, “Adana’yı geçmişteki refah dolu günlerine kavuşturmak için hep beraber elimizi taşın altına sokma zamanıdır. Birçok konuda sorunların adını koymak ve birlikte harekete geçmemiz gerekiyor. Bunu başarabilecek güce de inanca da sahibiz. Adana’nın yeniden kalkınması tarımdan geçiyor. Bu bağlamda kırsal kesimdeki yurttaşlarımızın yeniden üretim yapmasını sağlayacak, ekonomik sorunlarını çözecek projeleri yaşama geçirmek şart” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640