banner641

Akay “Siyaset anlayışı evrim geçirdi”

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, olabildiğince çok kişinin katıldığı bir yönetim anlayışıyla gerçek demokrasiye yaklaşılabileceğini söyledi

Akay “Siyaset anlayışı evrim geçirdi”


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, yerel yönetimlerin demokrasiye yakınlığının temel noktasının, katılım ve denetim olduğunu ancak buna uygun yapının Türkiye’de bulunmadığını söyledi. Seçmenin kendi tercihlerini değil, önüne sunulanları seçtiğine dikkati çeken CHP’li Akay,  toplumun karar süreçlerinden dışlandığını söyledi. Var olan yapının ayrıcalıklı bir avuç kişinin demokratik haklarını kullanmasından ibaret olduğunu belirten CHP’li Akay, “Ezilenler, emekçiler, emekliler hatta kadınlar ve gençler yok sayılmakta, toplumun hemen tümünü ilgilendiren kararlar, rant peşinde koşan bir avuç azınlık tarafından alınmakta ve uygulanmaktadır. Yerel ekonomik güçler, ayrıcalıklarını sürdürmek için yerel siyaset kurumlarını, yasal ve yasadışı her yolla, egemenlikleri altına almayı kolayca becermektedir” dedi.

 

“RANT AMACIYLA SİYASETE YOĞUNLAŞANLAR VAR”

Siyaset yapma biçimindeki bozulmanın yerelde daha yaygın olduğunun altını çizen CHP’li Akay, “Buradaki sorun, günlük siyasete hiç ilgi duymayan bazı kişilerin sadece rant amacıyla yerel siyasete yoğunlaşmasıdır. Bu tür kişilerin ‘Ar için değil, kar için’ yerel yönetime el uzatmalarıdır” diye konuştu.

 

“SİYASET RANT PAYLAŞIM KAVGASINA DÖNÜŞTÜ”

80'li yıllardan itibaren siyasetin ideolojik niteliğini yitirdiğini, çözüm üretme sanatı olmaktan çıktığını, kısmen dinsel, etnik nitelikli kimliklerin öne çıkarıldığını, çoğunlukla da rant paylaşım kavgasının esas alındığı bir yapıya dönüştüğünü kaydeden Akay, bu nedenlerle birçok belediyede görülen yolsuzlukların şaşırtıcı olmadığını söyledi.

 

“KATILIMCI YÖNETİM ANLAŞIYINA İHTİYAÇ VAR”

banner560
Belediyeciliği siyasal ve ekonomik kazanç kapısı gören, toplum yararı gözeten siyasetçileri “iş bilmezlikle” suçlayan, “belediyecilik dürüst adam işi değildir” deme pervasızlığını gösteren bazı yerel siyasetçilerin son yılların sık görünen siyasal aktörleri olduğunu ifade eden CHP’li Akay, katılımcı bir yönetime ihtiyaç olduğunu bildirdi. Katılım mekanizmalarının mahalle düzeyine kadar çeşitli kademeleri kapsaması gerektiğini ifade eden Akay, katılımın sadece seçim dönemlerinde değil, tüm yönetim döneminde var olması gerektiğini belirtti.

 

“KATILIMCILIK ÖRGÜTLÜ YAPIYLA SAĞLANABİLİR”

Daha etkin bir katılımın ancak örgütlü toplumla olanaklı olabileceğinin altını çizen Akay, “Katılım bilincinin henüz yerleşmediği ülkemizde başlangıçta kesin başarı elbette hayaldir. Ancak başarmak için de bir yerden başlamak gerektir. Toplumun tüm kesimlerini örgütlü bir yapıya kavuşturabilirsek yönetim üzerindeki baskı gruplarına karşı bir denge oluşturabiliriz. Yapılması gereken, demokrasi güçlerinin, çağdaşlıktan, emekten yana olanların en geniş birliğini kurarak, halkın örgütlü katılımını sağlamaktır. Sayısız olumlu uygulama,  doğrudan katılım ve denetimin olduğu bir kentin her alanında yaşama geçirilebilir. Bu belki de tüm siyasal yapımıza yol gösterir, önderlik yapar” diye konuştu.

 

“KATILIM ARTTIKÇA DEMOKRASİYE YAKLAŞILIR”

Olabildiğince çok kişinin katılımıyla gerçek demokrasiye yaklaşılabileceğini vurgulayan CHP’li Akay,  toplumsal değerleri kişisel çıkarların önünde tutan, daima doğruyu, güzeli amaçlayan insanların öncülüğünde örgütlenmenin sağlanması ve bu örgütler aracılığıyla kent yönetimine katılımın sağlanması gerektiğini söyledi

 

“ÇÖZÜM TAKIM ÇALIŞMASINDA”

Akay, “Kentte yaşayan herkesin katılmasından başlamak üzere demokratik kitle örgütleri, akademik çevreler, sendikalar, kamusal kurum çalışanları, gönüllü kuruluşlar, iş çevrelerinin katılımı demokrasiyi yerleştirmek, çağdaş bir kent yaratmak için kaçınılmaz görülüyor. Bu arada kadınların ve gençlerin de özellikle unutulmaması gerekir. Yasal boyutu olan Kent Konseyinin amacına uygun çalıştırılması kaçınılmaz görünmektedir. Belediye için, yerel hizmetlerin hem üreticisi hem de tüketicisi durumunda olan Belediye çalışanlarının da karar alma süreçlerine katılması mutlaka düşünülmelidir. Süpermenlerin geçerli olmadığı günümüzde çözüm artık takım çalışmasından geçiyor” şeklinde konuştu.

 
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640