Altınok: Kadınlar Baş tacı edilmelidir

DSP Adana İl Başkanı Fatma Altınok , ,Parti içerisinde aktif görevler alan kadınlarla İl Başkanlığı’nda bir araya gelerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir basın açıklaması yaptı

Altınok: Kadınlar Baş tacı edilmelidir


  Altınok yaptığı açıklada  ”Kadınlara ilişkin sorunların çığ gibi büyümüş olduğu, sorunların kronikleşerek daha kötüye gitmiş olduğu bir süreçte, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, her zamankinden daha buruk olarak kutlanmaktadır.

   Her şeyden önce, bütün ülkeler toplumsal cinsiyet eşitliği bilincine ve duyarlılığına ulaştığında, gerçekten o toplumun tam anlamıyla gerçek bir demokrasiye ulaşacağının da kabulü evrensel bir gerçekliktir. Çağdaş bir toplum ancak bilgi düzeyi yüksek, başkalarının haklarına saygı gösteren kadın ve erkeklerden oluşan bireylerle yaşatılabilir.

 Kadınların yer almadığı, kadınların görünmez engellerle kısıtlandığı bir ortamda toplumun güçlenmesinden, demokratikleşmesinden, özgürlüklerden, eşitlik ve adaletten tam anlamıyla söz etmek mümkün değildir. Ülkemizde Anayasa ve yasalarda kadın erkek eşitliği önünde herhangi bir engel olmamasına rağmen hala kadınların hayatın her alanında yeteri ölçüde yer alamamaları, fiili eşitsizliğin giderilmesi için ek önlemler alınmasını gerektirdiğini göstermektedir. Ancak bu önlemlerin etkili olması samimi bir siyasal duruşu gerektirmektedir. Bir yandan ‘Bu durumu değiştireceğiz’ derken diğer yandan kadını eve mahkum eden, sosyal hayata katılmasını engelleyen unsurları ortadan kaldırmayanların samimiyeti sorgulanmalıdır. Bugün eğitimde 4+4+4 sistemi, okula başlama yaşının altyapı oluşturulmadan 5’e indirilmesi, sivil toplum kuruluşu ile yapılan popülist tartışmalar çocuklarımıza, yarının gençlerine yapılabilecek en büyük kötülüklerdendir.

 Kadınların yaşadığı sıkıntılar, karşılaştığı güçlükler sadece kadınları değil, erkekleri de ilgilendirmektedir. Erkekler eğer bu konuda duyarsızlık sergilemeye devam ederlerse, eşitsizliği giderek derinleştirerek, ülkemizin hedeflenen uygarlık düzeyine bir an önce ulaşmasını engellemiş olacaklardır. Dünya tarihindeki örnekler göstermektedir ki, kadının eşitlik içerisinde bulunduğu toplumlar, hedeflerine, kadınları saf dışı bırakan toplumlara göre daha hızlı ulaşmaktadırlar. Ulus olarak farkında olmamız gerekir ki, kadınların geri planda bırakılması toplumsal gelişmeyi geciktirmektedir.diye konuştu.

 

       

SİYASETE KADIN ELİ DEĞMELİ

 

 Küreselleşmenin etkilerinin tüm dünyada kaçınılmaz şekilde hissedildiği, değişim ve dönüşüm hızının giderek arttığı bu çağda toplumun yarısını oluşturan kadınları görmezden gelerek, onları sorunlar içerisinde bırakmayı yeğleyerek kalkınmaya çalışmak, herkesin herhangi bir kısıt altında olmadan koştuğu bir yarışta, ayağına kendi eliyle zincir vurup koşmaya benzer ki, bu mantıktaki bir zihniyetin bu yarışı kazanmasını beklemek mucize olur. Diyen Altınok, Türkiye’nin güçlü bir ülke haline gelmesinin en önemli kriteri, kadınların iş hayatında, ülke yönetiminde ve karar alma mekanizmalarında hak ettikleri oranda yer almalarıdır.  Devlet, kadın erkek eşitliğini Anayasamıza göre yaşama geçirmekle ve kadının statüsünü yükseltmekle yükümlüdür. Bunun gereği yerine getirilmeli, kadınlar güçlendirilmelidir.  Kadına eşit eğitim hakkı sağlanmalı, eğitim seviyesi arttırılmalı, özellikle Doğu’daki düşük oranları arttırmaya yönelik kampanyalar yapılmalı, eğitimin önemine dikkat çekilmelidir. Şeklinde konuştu.

banner625
      

ÜLKEMİZDE HER ÜÇ KADINDAN BİRİ ŞİDDET MAĞDURUDUR

 Resmi İstatistiklere göre, ülkemizdeki her üç kadından biri aile içi şiddet mağdurudur. Diye konuşan Altınok, şunları söyledi; Ülkemiz genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı % 39’dur.  Her gün bir kadın cinayet haberi alıyoruz. Bu konuda acilen tedbir alınmalıdır. Kadınlara karşı şiddetin önlenmesi hususunda yeterli kaynak ayrılmalı, bu konuda eğitim programları verilmelidir.

 

         Kadın Bakanlığı’nın adı bile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na çevrildiği bu dönemde kadına yönelik şiddetle mücadelede Hükümet’in gündeme getirdiği kanun teklifi, kadının adını anmayan, ‘aile’ diyerek sorunu genelleştiren, hatta eski yasalara göre kadınlar adına edinilmiş bazı hakları geriye götüren bir taslak olarak karşımıza çıktı. Türkiye’de 237 kadın örgütünü birleştiren ‘Şiddete Son Platformu’, bu yasa metnini kabul etmeyeceğini duyurdu.

 

         Kadınlarımız, bugüne kadar ki tüm imkânsızlıklara, engellemelere, adaletsizliklere karşın Atatürk’ten aldıkları güçle mucizeler yaratmış, her engeli aşmayı bilmişlerdir. İnanıyorum ki, kadınlara yasalarla tanınan eşitliğin fiiliyatta da gerçekleştirilmesini, önyargıların ve geleneksel zihniyet yapısının değişmesini sağlayacak olan, yine mücadelesine yılmadan yıllardır devam eden kadınlarımız olacaktır.

 

         Kadınların ekonomik, toplumsal, kültürel ve siyasal yaşamda hak ettiği yeri edindiği ve cinsiyetten kaynaklanan eşitsizliğin tümüyle ortadan kalktığı bir dünya diliyor, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”açıklamasında bulundu

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2013, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz