Altıok Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 90. yılını kutladı

DSP Adana İl Başkanı Fatma Altınok : "15Mart gününü, Atatürk'ün gelişi dolayısıyla Adana'nın mutlu günlerinden biri olarak görüyoruz"

Altıok Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 90. yılını kutladı


banner625
DSP Adana  İl Başkanı Fatma Altınok : "15Mart tarihini, Atatürk'ün gelişi dolayısıyla Adana'nın mutlu günlerinden biri olarak gördüklerini bildirdi.

Altınok, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 90. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada,

Mustafa Kemal Atatürk'ün ikisi Kurtuluş Savaşı'ndan önce olmak üzere Adana'yı 9 kez ziyaret ettiğini kaydeden Altınok, bunun Ulu Önder'in bölgemize verdiği önemin bir göstergesi olarak algılanması gerektiğini vurguladı. Ancak 1918'e yaptığı ilk ziyaretin tarih açısından daha ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Atınokşunları kaydetti:

"Ulu Önder, Yıldırım Orduları Komutanlığı'nı Adana'da Alman Liman Fon Sanders'tan teslim aldığı ilk ziyarette Adana eşrafıyla önemli görüşmeler yapar. Bu görüşmeler sonucunda da halkın bir Kurtuluş Savaşı yapma isteğinde olduğunu anlar. O nedenledir ki; savaştan sonra 15 Mart 1923'teki Adana ziyaretindeEfendiler, bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur' şeklindeki ünlü sözünü söylemiştir. Adana'ya gerçekleştirdiği ilk ziyaretten sonra İstanbul'a giden Mustafa Kemal Atatürk, boğazları kontrolleri altına alan işgal kuvvetlerinin gemilerini görünce yine'geldikleri gibi giderler' sözünü büyük bir inançla tarihe not eder. Adanalılar olarak, Ulu Önder Atatürk'e bir ulusu esaretten kurtaracak destansı bir Kurtuluş Savaşı'nın ilhamını verdiğimiz için gurur duymalıyız. Türk milleti olarak da, Atatürk gibi bir lidere ve kurtarıcıya sahip olmaktan ne kadar kıvanç duysak azdır. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder'in Adana'ya gelişinin 90. yıldönümü hepimize kutlu olsun.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz