Avukatlara yeşil pasaport mecliste

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TBMM’de yargının kurucu unsuru olan avukatların da bu haktan yararlanması gerektiğini vurguladı

Avukatlara yeşil pasaport mecliste
banner560

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, avukatlara yeşil pasaport verilmesi için girişimde bulundu. TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Tümer, yargının kurucu unsuru olan avukatların hususi (yeşil) pasaport hakkından yararlanması gerektiğini vurguladı.
 
Zülfikar İnönü Tümer, şöyle konuştu:
“Bilindiği gibi 6278 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına ilişkin torba yasa ile bazı koşullarla işadamlarına Hususi (yeşil) Pasaport verilmesi düzenlenmiştir. Konu, 24.10.2016 tarihli gazetelerde “Büyük Holdinglere Yeşil Pasaport” haberiyle gündeme taşınmıştır. Yeşil pasaport uluslararası seyahati kolaylaştırıcı bir hak ise, bu hakkın genişletilmesini elbette herkes memnuniyetle karşılamalıdır. Ancak, önceki yasama dönemlerinde gündeme gelen fakat bir türlü yasalaşamayan bir yeşil pasaport talebi daha var. O da Avukatların Yeşİl Pasaport talebidir.  Bir kamu hizmeti ve ‘yargının kurucu unsuru’ olduğu kabul edilen avukatlara da basit bir düzenlemeyle yeşil pasaport verilmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER