banner646

Ayhan Barut'tan seçmene flaş çağrı

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, referandumda oy kullanacak tüm yurttaşlara duyarlılık çağrısı yaptı

Ayhan Barut'tan seçmene flaş çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, ülkenin geleceğinin oylanacağı referandumda oy kullanacak olan yurttaşların 18-26 Şubat tarihleri arasında muhtarlıklarda askıya çıkacak olan seçmen listelerinde adlarının olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini bildirdi. Duyarlılık çağrısında bulunan Barut, “Cumhuriyetimizin ve ülkemizin geleceğini oylayacağımız referandumda bir tek oy bile büyük önem taşıyor. Özellikle üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri illerde oylarını kullanabilmeleri için bir haftalık sürede gerekli işlemleri yapması lazım” dedi.

SEÇMEN LİSTELERİ 18 ŞUBATTA ASKIYA ÇIKARILACAK
Yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), referandum için seçim takvimini açıkladığını anımsatan Barut, seçmen listelerinin 18 Şubat Cumartesi günü muhtarlıklarda askıya çıkarılacağını ve 26 Şubat Pazar günü saat 17.00’de askıdan indirileceğini aktardı.

SEÇMEN LİSTELERİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ
Barut, tüm seçmenlerin “Ben eskiden de, seçmen listesine kayıtlıydım. Şimdide adım çıkmıştır” şeklinde düşünmeden, askıya çıkarılan listelerde adlarının olup olmadığını mutlaka kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Barut, “18 yaşın üzerindeki yurttaşlarımız seçmen listesinde adları yoksa ‘askıya itiraz ederek’ adlarını seçmen listesine yazdırmalıdır. Aksi halde oy kullanamazlar” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELİLER ÖĞRENİM GÖRDÜKLERİ İLLERDE NASIL OY KULLANABİLİR?

banner560
Üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri illerde oylarını kullanabilmeleri için yapılması gerekenleri de anlatan Barut, şöyle konuştu:
“Eğer öğrencimiz kiralık bir evde kalıyorsa, kira sözleşmesi veya elektrik, su, abonelik faturasıyla birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne başvurmalı. Öğrencimiz eğer bir akrabasının yanında kalıyorsa, o evin sahibiyle birlikte yine ilçe nüfus müdürlüğüne gitmesi ve ev sahibinin, ‘Bu benim yeğenimdir, kardeşimdir’ deyip beyanname vermesi gerekiyor.”

 YURTTA KALAN ÖĞRENCİLER NE YAPMALI?
Barut, yurtta kalan öğrencilerin ise seçmen listelerinin askıda olduğu sürede yurt müdürlüklerinden ve okudukları okulun öğrenci işlerinden alacakları iki belgeyle yurtlarının bulunduğu yerdeki ilçe nüfus müdürlüğüne başvurması gerektiğini kaydetti.

“CUMHURİYETİ KORUMAK İÇİN DUYARLI OLMALIYIZ”
Referandumda Atatürk Cumhuriyetinin varlığının oylanacağına işaret eden CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, bir tek oyun bile büyük önem taşıdığının altını çizdi. Tüm yurttaşlara duyarlılık çağrısı yapan Barut, “Cumhuriyetimize sahip çıkmak, karanlığa karşı aydınlığı, çağdaşlığı seçmek için mutlaka oyumuzu kullanmalı ve referandumdan ülkemizin geleceği, çocuklarımızın yarınları için ‘Hayır’lı bir sonuç çıkarmalıyız” ifadelerini kullandı.  

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner626

banner645

cyberturk.biz