Barut "Adana üretim ve istihdam merkezi olacak"

CHP Adana Milletvekili Adayı Ayhan Barut, 24 Haziran'dan sonra Adana'nın yeniden cazibe merkezi haline geleceğini vurguladı

Barut "Adana üretim ve istihdam merkezi olacak"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Adayı Ayhan Barut, CHP'nin 24 Haziran'dan sonra insanların ekonomik sorunlarını çözeceğini ve Türkiye'ye rahat bir nefes aldıracağını söyledi. 24 Haziran seçimlerinin ardından Adana'da işsizliğin biteceğini, çiftçinin üretip yüzünün güleceğini anlatan Barut, "Bereketli toprakların diyarı Adana'da emekliden işçiye, memurdan esnafa herkes rahat nefes alıp insanca yaşam koşullarına sahip olacak" dedi. 

'RAHAT BİR NEFES ALACAĞIZ'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı seçim beyannamesindeki ayrıntıları paylaşan CHP Adana Milletvekili Adayı Ayhan Barut, "24 Haziran'daki seçimlerin ardından demokrasinin gelişimi için OHAL kalkacak. Yargı tarafsız ve bağımsız olacak. Bozulan eğitim sistemimiz düzeltilecek. Ocağımızı söndüren ekonomik çıkmaz bitecek, inançlara saygılı laik bir düzen gelecek, din siyasete alet edilmeyecek. Türkiye rahat bir nefes alacak. Ülkemizi ve Adana'yı yeniden kalkındıracağız" diye konuştu.

'MAALESEF ADANA İŞSİZLİK ŞAMPİYONU'

AKP iktidarında bölgesel eşitsizliklerin çok derinleştiğini ifade eden  CHP Adana Milletvekili Adayı Ayhan Barut, şöyle devam etti:

banner625
"Türkiye’nin kişi başı en yüksek gelirli ili İstanbul ile en düşük gelirli ili Ağrı arasındaki uçurum yıllık 80 bin liraya ulaştı. Bereketli toprakların diyarı Adana, aldığı göçlerin de etkisiyle işsizlikte ülke şampiyonu oldu. Çiftçi üretemez, gençler başta olmak üzere insanımız iş bulamaz hale getirildi. Her biri Türkiye'nin ve dünyanın saygın markaları olan Aksantaş, Sümerbank, Güney Sanayi, Tekel, Paktaş, Çukobirlik ve Milli Mensucat gibi 100'e yakın fabrikamıza kilit vuruldu, on binlerce insanımız işinden ekmeğinden olurken kentimizin gelir kaynakları kurutuldu. Tüm ülkeyi olduğu gibi Adana'yı da yeniden kalkındırmak için seçim beyannamemizde açıklanan 'Merkez Türkiye Projesi' ile yola çıktık. CHP iktidarında ekonomimiz üretken ve sürdürülebilir olacak, çiftçimiz üretip kazanacak, gençlerimiz işsiz kalmayacak. Emeklimiz, işçimiz, memurumuz, esnafımız, köylümüz bolluğa kavuşup insanca yaşam koşullarına sahip olacak."

'İŞSİZLİĞİ BİTİRECEĞİZ'

'Merkez Türkiye Projesi' ile sağlanan kamu yatırımları ve üretim hacmindeki genişlemeyle 5 yıl içinde 2 milyon ek istihdam yaratılacağını vurgulayan  CHP Adana Milletvekili Adayı Ayhan Barut, şunları söyledi:

"Kapsam dışı bırakılan 500 bin taşeron işçiyi ilk 6 ayda kadroya alacağız. Her mahallede yeterli sayıda ücretsiz kreş açacağız. Atama bekleyen 180 bin öğretmeni bir yıl içerisinde kadrolarına atayacağız. Kamuda 250 bin doktor, hemşire, hasta bakıcı ve sağlık teknisyeni istihdam edeceğiz. Tüm okullara, öğrenci sayısını dikkate alarak ihtiyaç doğrultusunda kadrolu güvenlik ve temizlik görevlisi atayacağız. Bu doğrultuda 1 yıl içinde en az 80 bin personel istihdam edeceğiz. Kamuda ve özel sektörde engelliler için ayrılan boş kadroları doldurarak 50 bin engelli yurttaşa 5 yıl içinde istihdam sağlayacağız. 40 bin ziraat mühendisi, veteriner ve tekniker istihdamını 3 yıl içinde sağlayacağız. 1 milyon işsiz vatandaşımızı, asgari ücret karşılığında ödeme alacakları 9-12 aylık eğitim programlarına 1 yıl içinde yerleştireceğiz." 

'ÇİFTÇİDEN ESNAFA HERKES RAHAT NEFES ALACAK'

CHP iktidarında asgari ücretin en az 2 bin 200 TL ve en düşük emekli maaşının da bin 500 lira olacağını anımsatan CHP Adana Milletvekili Adayı Ayhan Barut, şöyle konuştu:

"Esnafın kira stopajını kaldıracağız. Esnafa yıllık ödediği vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullandıracağız. KOBİ’lerimizin KDV alacaklarını ivedilikle ödeyeceğiz. Tarım desteklerini 2 katına çıkaracağız. Çiftçinin üretimde kullandığı mazotun litresini 3 TL’den almasını sağlayacağız. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz. Zeytinlikleri koruyacağız. Pamuk ve zeytinyağı üretimi ve tüketimini yaygınlaştıracağız. Üretimde destekleme primlerini, enflasyon oranında her yıl artıracağız. Orman köylülerinin ormancılık faaliyetleri ile ilgili çalışmalarını sosyal güvence kapsamına alacağız. Asgari ücretten gelir vergisi almayacağız. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz. Düşük gelirli her haneye aylık 1000 TL Aile Maaşı bağlayacağız. Bu ailelere, kira, su, elektrik ve ısınma konularında yardım edeceğiz. Toplamda 4 milyon 210 bin ek istihdam yaratılacak, işsizlik tarih olacak. Haftalık çalışma süresi 40 saat olacak, ek mesai denetlenecek. Kişi başı geliri 15 bin dolara çıkaracağız. Cari açığı, milli gelirin yüzde 4’ünün altına düşüreceğiz. Yoksulluğu bu topraklarda sıfırlayacağız. Milli Gelir 2023’te yıllık 1.3 trilyon dolara yükselecek. Yılda 70 milyar dolar ek katma değer sağlanacak. Ulaşımdan eğitime, sağlıktan sanayiye ülkenin yaşadığı her soruna çözüm üreteceğiz. Türkiye, bölgesinin en güçlü ülkelerinden biri olacak. Milletin huzuru ve refahı için geliyoruz. Millet için çalışacağız. Biz millet için varız, toplum için, çocuklarımız için, gençlerimiz için, kadınlarmız için, huzurlu bir Türkiye için varız. Halkın iktidarı için 24 Haziran'da destek istiyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz