Batı medyası ve kamuoyu Türkiye'yi yeterince bilmiyor

Avrupa Parlamenterler Meclisi Türk Delegasyonu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ konusunda batı dünyasının detaylı biçimde bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Batı medyası ve kamuoyu Türkiye'yi yeterince bilmiyor
banner560

Milletvekili Talip Küçükcan'ın başkanlığında Azmi Ekinci (AK Parti), Dr. Osman Aşkın Bak (AK Parti), Mevlüt  Dudu (CHP) ve Doç Dr. Mehmet Günal'dan  (MHP) oluşan TBMM Dışişleri Komisyonu Heyeti İngiltere'ye yaptıkları bilgilendirme ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

‘Batı kamuoyunu bilgilendirmeliyiz’

Milletvekili Küçükcan İngiltere ziyaretinin amacının15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeleri bütün yönleri ile anlatmak, FETÖ’nün silahlı kuvvetler ve yargı başta kamu kurumlarına sızmalarını ve darbedeki rolünü paylaşmak, Türkiye’de siyaset kurumları ve halkın demokrasiye sahip çıktıklarını vurgulamak, FETÖ mensuplarının iade ve yargılanmasında işbirliği gereğini ifade etmek, medyayı, devlet yetkililerini, düşünce kuruluşlarını ve sivil toplumu bu konularda bilgilendirmek olduğunu söyledi. 

Milletvekili Küçükcan, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'nün yasa dışı faaliyetlerini anlatmak üzere gittikleri İngiltere'de bir dizi görüşmeler yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: 

"İngiltere'deki önemli düşünce kuruluşları, batı medyası, siyasi partiler ve devlet yetkilileri ve sivil toplum temsilcileri ile görüşmeler yaptık. Bu kapsamda International Institute for Strategic Studies, Royal United Services Institute ve Chatham House düşünce kuruluşları, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, Birleşik Krallık Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı, Muhafazakar Parti Dış İlişkiler Bürosu Başkanı, Muhafazakar Parti Avam Kamarası Lideri, Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanlığı, İçişleri Bakanlığı’nda Türkiye’yle İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Yöneticiler, Britanya Müslüman Konseyi üyeleri ve Türk vatandaşlarımızın temsilcileri bir araya gelindi. Ayrıca aalatında Kim Sengupta-The Independent, Emma Graham-Harrison – The Guardian, Güney Yıldız-BBC World,  Simona Sikimic - Middle East Eye, Ahmed Versi – Muslim News Editörü, Stewart Maclean -ITV Kıdemli Haber Editörü, Jehan Alfarra- Middle East Monitor, Paul Adams-BBC Kıdemli Diplomasi Muhabiri'nin olduğu İngiliz basın mensuplarıyla görüşme yapıldı. Bu görüşmelerde 15 Temmuz ve sonrasındaki gelişmeler aktarıldı. Neredeyse tüm kesimlerde Türkiye ile ilgili ciddi bilgi eksikleri, yalan yanlış algılar ve hatta karalamalar olduğunu tespit ettik."

Avrupa Parlamenterler Meclisi Türkiye Başkanı Talip Küçükcan, TBMM'de Dışişleri Komisyonu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Küçükcan, "FETÖ hain darbe girişiminde saldırıya uğramış bir meclisin milletvekilleri olarak İngiltere'de farklı kurumlarla bir araya gelmenin bu girişimin Türkiye ve bölge ülkeler için nasıl bir risk taşıdığını ifade etmede, özellikle devlet bürokrasisi içindeki örgütlenmelerin ikili ilişkilere verebileceği zararları gündeme getirmede etkili oldu" dedi.

‘İngiltere'yi uyardık’

Milletvekili Küçükcan, FETÖ yapılanmasının İngiltere'de de faaliyet gösterdiğini, siyasete sızmaya çalıştıklarını, özellikle İngiltere Meclisi'ndeki bazı milletvekillerine para vererek rapor yazdırdıklarını belirterek İngiliz makamlarını uyardıkları da belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER