CHP Engelliler çalıştayına hazırlanıyor

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven Engelliler Üst Kurulu Üyesi Erman Eranıl Müslüm Duru Türkiye Sakatlar Derneği Adana şubesini ve Çöz-Der’i ziyaret ederek engelli yurttaşlarla bir araya geldi.

CHP Engelliler çalıştayına hazırlanıyorCHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer ve Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş’unda katıldığı ziyaret engeli yurttaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

İlk ziyareti Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesine yapan CHP heyeti burada TSD Adana Bölge Başkanı Halis Kassap ve üyeler tarafından coşkuyla karşılandı.

CHP heyetine Adana’da yaşayan engelliler konusunda geniş ayrıntılara yer verildi.

TSD Adana Şube Başkanı Halis Kassap;2 yılda 2380 engelliye mesleki eğitim verdiklerini belirterek mesleki eğitimin dışında 5460 engelliye tekerlekli sandalye dağıttıklarını söyledi

banner625
2010 yılında yaptırdıkları araştırmada Adana’da 240 bin engelli olduğunu vurgulayan Kassap’’Adana da engelli sayısı nüfusun yüzde onlara dayanmıştır, ancak engellilerin yaşam koşulları bırakın yüzde yüz, yüzde on oranında bile düzeltilememiştir’’dedi

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ise yaptığı konuşma engellilerin sorunlarının toplumsal sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak ’’Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil ailelerinin, çevrelerinin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak görülmelidir. Bu çerçevede engellilik sorunu temelde bir insan hakları sorunudur. Engellilere yönelik sosyal politikaları, toplumsal sorumluluk olarak ele almak ve hayata geçirmek o toplumun insan haklarına yönelik duyarlılığın göstergesidir’’dedi

AKP Engelli İnsan hakları sözleşmesini ihlal ediyor

Ülkemiz nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan engelli vatandaşlarımız, eğitimden sağlığa, ulaşımdan istihdama hayatın her alanında ciddi sorunlarla karşı karşıyadır diyen CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ‘’Yaklaşık 8,5 milyon yurttaşımız; işsizlik, yetersiz eğitin ve sağlık hizmeti, elverişsiz fiziksel koşullar ve olumsuz yargılar nedeniyle toplumsal hayata uyum sorunu yaşayabilmektedir. Türkiye de 1.822.000 engelli, iş gücüne katılabilir durumdayken çalışan engelli sayısı 374.000’dir. Hayatı normal insanlara göre planlayan kurumsal ayrımcılık, engelli insanlarımızın hayatını zorlaştıran en önemli sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Ülkemizde, engellilerin sorunları ne yazık ki azalmamakta, giderek ağırlaşmaktadır. Bunun sebebi AKP’nin Birleşmiş Milletler Engelli İnsan Hakları Sözleşmesini her anlamda ihlal etmesi ve etmeye devam ediyor olmasıdır’’dedi.

TSD Adana şubesindeki görüşmelerden sonra Çöz-Der’e giden CHP heyeti burada da alkışlarla karşılandı.

Çöz-Der Başkanı Ahmet Ataş derneklerinin çalışmalarını anlatmasının ardından CHP heyetiyle engelli yurttaşlar karşılıklı soru cevap şeklinde sohbet ettiler.

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer ise yaptığı açıklamada CHP Engelliler üst kurulunun Adana, Hatay ve Mersin’de engelliler dernekleriyle yaptıkları görüşmelerin sonuncusunun Adana olduğunu açıklayarak bu görüşmeler ışığında Mart ayı içerinde Mersinde bölgesel Engelli çalıştayı yapılacağını söyledi

Dernek ziyaretlerinin ardından CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, İzmir Milletvekili Hülya Güvenve Engelli üst kurulu üyesi Erman Eranıl ve Müslüm Duru Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan’ı makamında ziyaret ederek Çukurova İlçesinde engelliler için yapılan çalışmalar hakkında bilgi alış verinde bulundular.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2013, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz