banner654

CHP'li Bülent Tezcan'dan çok tartışılacak sözler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, başkanlık rejimine geçişi öngören anayasa değişikliği teklifi konusunda çok büyük bilgi kirliliği yaşandığını söyledi

CHP'li Bülent Tezcan'dan çok tartışılacak sözler
ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, başkanlık rejimini hayata geçirecek anayasa değişikliği konusunda, talimatla televizyon programlarına çıkan ve adlarının önünde profesör, doçent, akademisyen gibi unvanlar olan insanların bu programlarda bile bile yalan söylediğini savundu. Tezcan, “Hukuk fakültesi öğrencilerinin bile söylemeyeceği şeyleri söylüyorlar. Yalan olduğunu açıkça bildikleri halde, talimatla o televizyonlara çıktıları için milleti kandırma yarışına girmişler” dedi.
 

“ADANA’DAN YÜZDE 60 ORANINDA ‘HAYIR’ ÇIKARACAĞIZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın dün Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Demokrasi İçin HAYIR” konulu konferansında katılımcılar salona sığmadı. Binden fazla yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasını yapan İl Başkanı Ayhan Barut, referandumda Adana’dan HAYIR çıkacağına emin olduklarını söyledi. CHP Adana İl Örgütü olarak, referandum kampanyası için toplumun farklı kesimlerini temsil eden sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışacaklarını dile getiren Barut, Adana’dan yüzde 60 oranında ‘HAYIR’ oyu çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Toplumda ‘HAYIR’ algısının hakim olduğunu ifade eden Barut, “Umutsuzluğa kapılmadan, korkmadan, paniklemeden ülkemizin geleceği için çalışacağız ve Adana’dan ‘HAYIR’lı bir sonuç çıkaracağız” diye konuştu.

 
“BU SİYASET ANLAYIŞINI REDDEDİYORUZ”
Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise ülkede hemen her gün şehitlerin toprağa verildiğini, ülkenin ekonomik krizin eşiğinde olduğunu, en büyük işsizlik döneminin yaşandığını, esnafın iflasla karşı karşıya olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Tezcan, “Memleketin bu yaşamsal sorunlarını çözmesi gereken yetkili siyasetçiler ise ‘Elimizdeki yetkileri daha fazla nasıl artırabiliriz, yetkileri bir kişinin elinde nasıl toplarız’ anlayışıyla hareket ediyor. Bu siyaseti, bu anlayışı reddediyoruz” şeklinde konuştu.
 
“KOCAMAN UNVANLI İNSANLAR YALAN SÖYLÜYOR”
banner625
TBMM’de kabul edilen anayasa değişikliği teklifi konusunda çok büyük bir bilgi kirliliğinin yaşandığına işaret eden Tezcan, “Çok fazla yaşan söyleniyor. Televizyona çıkıyorlar, şaşırıyorum. İsimlerinin önünde profesör, doçent, akademisyen gibi kocaman kocaman unvanlar olan insanlar, -hayret ediyorum- hukuk fakültesi öğrencilerinin bile söylemeyeceği şeyleri söylüyorlar. Yalan olduğunu açıkça bildikleri halde, talimatla o televizyonlara çıktıları için milleti kandırma yarışına girmişler” ifadelerini kullandı.

 
CHP NEDEN ‘HAYIR’ DİYOR?
Başkanlık rejimine geçişi sağlayacak olan anayasa değişikliği teklifine CHP’nin karşı çıkış nedenlerini de anlatan Tezcan, Türkiye’de kusursuz ve tam demokratik bir sistem olmadığının altını çizerek şunları söyledi:
“Peki niye anayasa değişikliğine karşı çıkıyoruz? Çünkü bu değişiklik Türkiye’de demokrasiyi getirmeye yönelik bir anayasa değişikliği değil. Türkiye’de gerçekten parlamenter demokrasiyi güçlendirecek bir sistem değişikliğine, hükümet sistemiyle ilgili özellikle anayasada kurumsal değişiklikleri gelin beraber yapalım. Biz yıllardır söylüyoruz. Darbe hukukundan arındıralım. Siyasi Partiler Kanununu, Seçim Kanununu değiştirelim, seçim barajını kaldıralım, parlamentoyu güçlendirelim. TBMM güçlü olsun, siyaset tek kişinin ağzından çıkan söze bakmasın. Milletin gerçekten temsil edildiği güçlü bir Meclis yaratalım. Denetlenebilen bir hükümet olsun, Meclis hükümeti denetleyebilsin. Yargı gerçekten bağımsız olsun, hakimler ve savcılar talimat altında olmasın, hem kanun yapan Meclisi denetleyebilsin hem yürütmeyi, hükümeti denetleyebilsin. Vatandaş kendisini güven içerisinde hissetsin, mahkeme kapısına gittiğinde ‘Can ve mal güvenliğim vardır’ diye kendisini huzur içerisinde hissetsin. Türkiye’de toplumsal uzlaşma sağlansın. Kutuplaşma ortadan kalksın, bunların hepsini söylüyoruz.”

 
“MESELE ADANA’NIN VE TÜM TÜRKİYE’NİN ‘HAYIR’SEVER OLMASI”
Söz konusu anayasa değişikliğinin rejimi değiştireceğinin altını çizen Tezcan, bunun sadece CHP’nin değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu kaydetti. “Mesele Adana’nın ve tüm Türkiye’nin ‘Hayır’sever olması” diyerek sözlerini sürdüren Tezcan, parti tabanına dönük değil parti tabanıyla birlikte dışa dönük bir referandum kampanyası yapacaklarını vurguladı. Kampanyada sadece Türk bayraklarının ve Atatürk posterlerinin kullanılacağını dile getiren Tezcan, olumlu ve ortak bir dille anayasa değişikliğine neden ‘HAYIR’ denilmesi gerektiğini anlatacaklarını sözlerine ekledi.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz