CHP'li Kadınlardan çok sert "Tekme" tepkisi

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, kıyafeti nedeniyle bindiği otobüste saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi’nin kadına şiddetin doğal ve meşru olduğunu düşünen zihniyetin, son kurbanlarından biri olduğunu söyledi

CHP'li Kadınlardan çok sert "Tekme" tepkisi
banner560

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, bayramın birinci günü bindiği belediye otobüsünde kıyafeti nedeniyle Ayşegül Terzi’ye yapılan sözlü ve fiziksel saldırıyı kınadı. Yılmaz, Ayşegül Terzi’ye atılan tekmenin laikliğe, özgürlüğe, insan kaklarına atılan bir tekme olduğunu vurguladı.

KADINA ŞİDDETİN DOĞAL VE MEŞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNEN ZİHNİYET İŞ BAŞINDA
CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, CHP Mersin Milletvekili, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Aytuğ Atıcı, il yönetim kurulu üyeleri,  kadın ve gençlik kolları başkanları ile yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, Ayşegül Terzi’nin, mevcut hükümetin, kadını ikinci sınıf gören söylemlerinden ve uygulamalarından cesaret alarak, kadına şiddetin doğal ve meşru olduğunu düşünen zihniyetin, son kurbanlarından biri olduğunu belirtti.
Yılmaz, “Hayatımızın her alanına damgasını vuran, yaşam alanlarımızı daraltan otoriter zihniyet, toplumun demokratikleşemediği, hukukun sağlanamadığı bu ortamda, şiddetin yapısallaşmasının örneklerini her gün ayrı yerde, farklı biçimde kendini göstermektedir. Kadını her alanda esir alan bu anlayış, bu kez, otobüsün içinde kendini göstermiştir” dedi.


KADININ ÖZGÜRLEŞMESİNİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

banner595
14 yıllık mevcut zihniyet, kadının özgürleşmesinin önünde en büyük engel olduğunu ifade eden Yılmaz, “Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak, laiklik, çağdaşlık, demokrasi bizim vazgeçilmezimizdir. Biz inançların ve fikir özgürlüklerinin siyasete alet edilmesine karşıyız. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı ve savunucusu kadınlar olarak, kadın-erkek eşitliği temelinde mücadelemizi sürdürmeye, başı örtülü veya açık tüm kadınlarımızın haklarını, sonuna kadar aramaya kararlıyız. Kadınların toplumda, eşit ve özgür bireyler olarak yaşamalarının önündeki her türlü engel, bizim mücadele alanımız olacaktır” diye konuştu.


LAİKLİĞE, ÖZGÜRLÜĞE, İNSAN HAKLARINA ATILAN BİR TEKME

Ayşegül Terzi’ye atılan tekmenin laikliğe, özgürlüğe, insan kaklarına atılan bir tekme olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Adalet önünde, hak arama yolunda yalnız değilsin Ayşegül. Biz kadın erkek eşitliğinin, Laik, Çağdaş ve Demokratik bir toplumun en temel belirleyici unsuru olduğuna inanmaya ve mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Genel Başkanımız, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi, ‘Kadın Gülerse, Toplum Güler’. Kadınlar için özgürlük ve adalet Cumhuriyet Halk Partisi ile gelecek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580