CHP, parlamenter demokrasiden vazgeçmeyecek

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 2019’da parlamenter demokrasiden yana bir kampanya yürüteceklerini söyledi

CHP, parlamenter demokrasiden vazgeçmeyecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana’da dördüncü tur danışma kurulu toplantılarını Yüreğir’de sürdürdü. Altın Gece Düğün Salonu’nda Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Aydın Uslupehlivan, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, il yöneticileri, kadın, gençlik kolları ve partililerin katılımıyla gerçekleştirilen danışma kurulu toplantısı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

İSMET YÜKSEL “YÜREĞİR’İ DE BÜYÜKŞEHİR’İ DE CHP’Lİ YAPACAĞIZ”

Referandumda yüzde 52 oranında hayır oyunun çıktığı Yüreğir ilçesinde yurttaşların iktidara önemli bir mesaj verdiğini dile getiren Yüreğir İlçe Başkanı İsmet Yüksel, AKP’nin Adana’daki tek merkez ilçe belediyesine sahip olduğu Yüreğir’in tek adamlığa hayır demesinin çok önemli ve anlamlı olduğuna işaret etti. İlçe örgütünün, il örgütünün koordinasyonunda yürüttüğü alan çalışmalarının amacına ulaştığını ifade eden Yüksel, 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Yüreğir’in de CHP’li olacağını kaydetti. Yüksel, “Yüreğir’i kazandığımız zaman Büyükşehir’i de kazanacağız” diye konuştu

AYHAN BARUT “ADİL BİR YARIŞ YAŞANMADI”

banner625
Referandum sürecini değerlendiren İl Başkanı Ayhan Barut, referandum öncesinde adil bir yarışın yaşanmadığını kaydetti.  Devletin tüm imkanlarının ‘evet’ kampanyası  için kullanıldığı bir süreçte ‘hayır’ bloğunun, büyük bir özveri ve emekle mücadele ettiğini dile getiren Barut, “Hayır bloğu kendi imkanları ve çabalarıyla çok değerli ve önemli bir kampanya yürüttü. CHP olarak sandıkları sahip çıktık ancak YSK marifetiyle kazandığımız seçim elimizden alındı” dedi.

BARUT "REFERANDUMUN SONUCUNUN OLUMSUZ YANLARI"

Anayasa değişikliği referandumunun olumsuz olduğu kadar olumlu yanlarının da olduğunu vurgulayan Barut, “YSK tarafından açıklanan ancak meşruiyetini kaybeden referandum sonucunun ardından anayasaya ve ettiği yemine göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı, eski partisine üye olarak tarafsızlığını yitirdi. Benzer bir şekilde yargının da tarafsızlığından artık söz etmek mümkün değil. YSK da 16 Nisan’daki oylama ve sayım sırasında verdiği anayasaya, kanunlara ve kendi genelgelerine aykırı kararlarla tarafsızlığını kaybetti.  Ayrıca, demokrasi liginde küme düştük. Sözcü gazetesine yapılan operasyon da basın özgürlüğünün artık kalmadığını açıkça ortaya koydu” şeklinde konuştu.

BARUT "REFERANDUM SÜRECİ BİRLİK, BERABERLİĞİ SAĞLADI”

Referandum sürecinin en olumlu yanının ise parti içi birlik ve beraberliğin sağlanması olduğunu kaydeden CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, “Referandum farklı özelliklere, düşüncelere, siyasi görüşlere sahip insanları birleştirdi. Bu durum ve yüzde 50’nin üzerindeki hayır bloğu, önümüzdeki seçimler için büyük bir potansiyelin varlığını ortaya koydu. Sandık Çevresi Örgütlenmesinin önemi, çok daha açık bir şekilde ortaya çıktı. Ayrıca alan çalışmalarının sürekliliği ile doğru bir kampanyanın önemine de gördük” ifadelerini kullandı.

BARUT “2019’DA DA PARLAMENTER DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Erken seçim olmazsa 2019’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hayır bloğunun Cumhuriyetten, demokrasiden yana, Atatürkçü ve ‘hayır’ bloğunda yer alan herkesi kucaklayacak, birleştirici bir adayla seçime gireceğine inandığını dile getiren Barut, “16 Nisan öncesinde ne dediyse, 2019’da da aynı şeyleri söyleyeceğiz. Sözümüzün ardında duracağız ve cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıp, güçlü bir parlamenter demokrasiyi yeniden hakim kılacağımıza inancım tam” dedi.

Toplantılarda, danışma kurulu üyeleri de referandum süreci ve sonrasındaki çalışmalar hakkında görüşlerini aktardılar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz