banner641

CHP'de 90. yıl kutlaması

Sümer’’CHP yalnızca kendi örgütünden sorumlu bir parti değildir; kendisini Cumhuriyetçi, solcu, yurtsever, demokrat, sosyalist hisseden herkesin partisidir’’

CHP'de 90. yıl kutlamasıCumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 90’nıncı yıl kutlaması Atatürk parkında coşkuyla kutlandı.  Kutlama törenine Adana Milletvekilleri; Ali Demirçalı, Turgay Develi, Ümit Özgümüş, İlçe Başkanları, CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları, Merkez İlçelerin Belediye Başkan adayları ve partililer katıldı.  Atatürk Parkındaki tören İstiklal Marşının okunuşu ve saygı duruşu ve çelenk koyma ile başladı.


Törende partililere günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, Cumhuriyet Halk partisinin tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihidir’’dedi.

Sümer konuşmasını şu şekilde sürdürdü’’Cumhuriyet Halk partisi 9 Eylül 1923’te Gazi Atatürk tarafından kurulana, Atatürkçü ve sosyal demokrat bir partidir. Çok partili düzene geçiş sürecinde tek parti iktidarını sürdürmüş ve Türkiye’de uzun süre iktidar bulunmuş parti olan Cumhuriyet Halk Partisi, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.

banner560
Cumhuriyet Halk partisinin tarihi, Türkiye Cumhuriyetin tarihidir. CHP Anadolu Halkının türeyiş efsanesinin kurumsal kimlikleri olan Müdafa-i Hukukların partileşmiş biçimi olmuştur.Bu haliyle Cumhuriyet Halk partisi,Türkiye siyasetinde ruhu olan ilk ve günümüzde tek siyasi partidir.CHP’nin politik benliği tamamıyla özerktir ve varlığı güncel şekillenişe değil,tarihsel oluşuma bağlı olarak olgunlaşmıştır.CHP yalnızca kendi örgütünden sorumlu bir parti değildir;kendisini Cumhuriyetçi,solcu,yurtsever,demokrat,sosyalist hisseden herkesin partisidir;Bir başka deyişle CHP’’Halın’’partisidir.Bu süreçte içinde bulunduğu cepheye önderlik etmeye devam edecektir.

CHP dünya tarihinin en köklü en uzun ömürlü ve en güçlü partilerinden biridir. Bir devlet kurmuş parti olarak, bütün partilerden ayrılan özelliğe sahiptir. CHP, İnsanoğlunun uygarlık adına ürettiği devrimci düşüncelere her zaman sahip çıkmıştır. Kadının özgürleşmesi için yüzyılların törelerine siper olmayı başarmıştır. Her ne kadar Batı emperyalizmin eylemine karşıt bir eylem olsa da Kemalist Devrim, aynı zamanda ‘’doğunun insanı köleleştiren yapısına’’ bir başkaldırı olarak şekillenmiştir.

Emperyalist devletler tarihte yemiş oldukları tokatların acısını unutmamışlardır. Onlar için hala bir’’Şark Meselesi’’vardır. Bugün bu sorun ‘’Büyük Ortadoğu Projesi’’olarak adlandırılmaktadır. Ortadoğu ülkelerinde yıllardır süren iç savaşlar yüzünden milyonlarca Müslüman kardeşimiz katledilmiştir. ABD; Irak, Libya, Lübnan ve şimdi de Suriye’ye demokrasi getireceğiz yalanıyla etnik ve mezhebe dayalı iç savaşları körüklemektedir. Komşularımızdaki etnik ve mezhebe dayalı iç savaşın sorumlusu, ABD ve AKP Hükümetidir. Dün olduğu gibi bugün de, bu topraklarda emperyalistlerin iş birlikçileri vardır. Ancak unutulmamalıdır ki; bugünde, bu topraklarda bağımsızlığı için akıtılacak kanı olan kahramanlar yaşamaktadır.

Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’’Savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir’’diyerek sürekli barıştan yana politikalar geliştirmiştir. İkinci Cumhur Başkanımız İsmet İnönü’de İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’yi savaş felaketi dışında tutmayı başarmıştır. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar tüm komşularıyla barış içinde yaşamıştır. AKP Hükümeti ve Başbakan uyguladığı yanlış dış politikalar nedeniyle, ülkemizi tüm komşu ülkelerle her an savaşa girecek duruma getirmiştir. Atatürk’ün ‘’Yurtta Sulh Dünyada Sulh ‘’sözü gereği olarak CHP 90 yıldır barıştan yana tavır koymuştur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı alınmadan, Komşumuz Suriye’ye olası bir müdahaleyi kesinlikle kabul etmiyoruz. Suriye’de yapılması gereken ilk iş, tarafların silah bırakması sağlanarak, barıştan yana politikaların desteklenmesidir.

CHP Adana İl Örgütü olarak CHP’nin 90.yılını kutluyor, İlk Genel başkanımız olmak üzere partimizde görev alan tüm genel başkanlarımıza, ayrıca partimize hizmet eden yöneticilerimizden en sade üyelerimize kadar ve 90 yıldır partimize sahip çıkan tüm halkımıza teşekkür ediyor en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum

 
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2013, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640