banner641

CHP’de il kongresinde “çarşaf liste” olur mu?

Cumhuriyet Halk Partisinde 30 Aralık tarihinde yapılacak olan İl Kongresi öncesi büyük çekişme erken başladı.

CHP’de il kongresinde “çarşaf liste” olur mu?
Kulis Haber : Murat BERHUN
Kulis Partiyi daha iyi yerlere taşımak için mücadele etmek isteyen ve başladığı işte bayrağı daha yükseğe taşımak isteyen Ayhan Barut ile bu görevi yapmak isteyen CHPliler arasındaki “Bayrak” yarışı çarşaf liste hazırlığı ile erkenden başladı.
Öncülüğünü Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu ile çevresinin yaptığı partili grup, Kongrede çarşaf liste olabilmesi kulislerini ve delegeleri ikna çabaları sürüyor. Zira Seyhan İlçe’de 231 delegenin blok olarak haraket etmesi durumunda bile yaklaşık 650 delegenin kayıtlı bulunduğu CHP Adana’da, çarşaf liste ile seçime gidilmesi için yeterli olmayacağı görüşü hakim.
banner560
Mevcut Başkan Ayhan Barut ise herkesle eşit şartlarda görüşüp Genel Merkezin Adana’daki temsilcisi görünümünü koruyor. Ayhan Barut’un yeniden Başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, özellikle yönetimsel anlamda muhalif olan grubun yönetime bazı isimleri sokarak, temsil edilmek için çaba harcadığı belirtiliyor.
Bu arada 30 Aralık’ta yapılacak kongrede tüzüğe göre delege tam sayısının yüzde onunun teklifiyle blok liste ile seçime gidilmesi mümkün. Çarşaf liste ile kongre yapılmasını isteyenlerin ilk olarak burada çoğunluğu bulması gerekiyor. Şayet çoğunluk blok liste talebini red ederse seçime çarşaf listeyle gidilebilecek. Hatırlanacağa üzere Ceyhan’da tek liste olmasına karşın İlçe Başkanı Kadir Aydar çarşaf listeyle seçime gidilmesini desteklemişti.
Ancak ilk kongresinde çoğunluğun, çarşaf liste için ikna edilmesi gerekiyor. 30 Aralık tarihine kadar bu konuda başaırı sağlanıp sağlanamayacağı bilinmiyor.  Ancak CHP İl kongresinin hem demokrasi şöleni şeklinde geçeceği hem de daha iyiyi bulmak adına çok çekişmeli geçeceği kesin gibi görünüyor.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 12:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
CHP Lİ
CHP Lİ - 13 ay Önce

chp çukurova beledi̇ye başkan adayimiz avukat şükrü işik

SIRADAKİ HABER

banner640