CHPli Özdiş kumpas davaları mağdurlarını gündeme taşıdı

CHP’li Özdiş, Balyoz, Ergenekon gibi kumpas davalarında mağdur olanların açtığı tazminat davalarını TBMM gündemine taşıdı.

CHPli Özdiş kumpas davaları mağdurlarını gündeme taşıdı
banner560

Bu davalardan şimdiye kadar ne kadarlık tazminat kararı çıktığının açıklanmasını isteyen Özdiş, Adalet Bakanı Bozdağ’a “Ödenen ya da ödenecek tazminatların davalara bakan savcı ve hakimlerden tahsil edilmesi gibi bir planınız var mı?” sorusunu yöneltti.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi İbrahim Özdiş, Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, Kozmik Oda, Askeri Casusluk gibi kumpas davalarında mağdur olanların açtığı tazminat davalarını TBMM gündemine getirdi. Söz konusu davalardan şimdiye kadar ne kadarlık tazminat ödenmesine karar verildiğini soran Özdiş, hükümetin söz konusu tazminatların davalara bakan savcı ve hakimlerden tahsil edilmesi yönünde bir planı olup olmadığının açıklanmasını istedi.
Özdiş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, kamuoyunun dikkatle takip ettiği söz konusu davalarda haksız yere yıllarca hapis yatan mağdurların tazminat taleplerini mahkemelere ilettiklerini anımsattı. CHP’li Özdiş, “Söz konusu davaların görüldüğü yıllarda ciddi anlamda siyasi baskının olduğu, hatta dönemin Başbakanının bir dava için ‘Ben bu davanın savcısıyım’ demesi kamuoyunun hafızasında yerini korurken, beraat edenlerin açtığı tazminat davaları yeni bir tartışma konusu yaratmaktadır. Bu tazminatların devlet tarafından ödeneceği düşünüldüğünde, adı geçen davalara bakan hakim ve savcılardan bu tazminatların tahsil edilip edilmeyeceği merak konusudur” diye belirtti.

NE KADARLIK TAZMİNAT KARARI ÇIKTI?
    Söz konusu davalardan 19 Ekim 2016 tarihine kadar beraat eden kaç kişi bulunduğunu soran Özdiş, “Bu tarihe kadar davalardan beraat edip, tazminat davası açan kişi sayısı nedir? Bu davalardan neticelenenler nelerdir? Şimdiye kadar toplamda kaç milyon TL’lik tazminat kararı çıkmıştır?” sorularını yöneltti.
    Yargıtay’ın onadığı ve ödenen tazminat tutarının açıklanmasını isteyen Özdiş, önergesinde şu sorulara yer verdi:
    “-15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası açığa alınan/ ihraç edilen/ tutuklanan hakim ve savcılardan yukarıda ismi geçen davalara bakmış kaç kişi vardır? Bu kişiler kimlerdir?
-Ödenen veya ödenecek tazminatların bu savcı ve hakimlerden tahsil edilmesi gibi bir planınız var mıdır?
-Bahsi geçen davalar esnasında hastalanan, vefat eden, intihar eden, maddi manevi kayba uğrayan mağdurlar ve/ veya aileleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu konuda herhangi bir çalışmanız olacak mı?”

Soru önergesinin tam metni: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ tarafından Anayasa’nın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 19.10.2016

    
İbrahim ÖZDİŞ
Adana Milletvekili
    

Kamuoyu tarafından dikkatle takip edilen, davaları yıllarca süren ve en nihayetinde sanıkların neredeyse tamamının beraat ettiği Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, Kozmik Oda, Askeri Casusluk gibi davalar neticesinde haksız yere yıllarca hapis yatan mağdurlar tazminat taleplerini mahkemelere iletmektedirler. Söz konusu davaların görüldüğü yıllarda ciddi anlamda siyasi baskının olduğu, hatta dönemin Başbakanının bir dava için “Ben bu davanın savcısıyım” demesi kamuoyunun hafızasında yerini korurken, beraat edenlerin açtığı tazminat davaları yeni bir tartışma konusu yaratmaktadır. Bu tazminatların devlet tarafından ödeneceği düşünüldüğünde, adı geçen davalara bakan hakim ve savcılardan bu tazminatların tahsil edilip edilmeyeceği merak konusudur. Bu çerçevede;
1-    Söz konusu davalardan 19 Ekim 2016 tarihine kadar beraat eden kişi sayısı nedir?
2-    19 Ekim 2016 tarihine kadar davalardan beraat edip, tazminat davası açan kişi sayısı nedir? Bu davalardan neticelenenler nelerdir? Şimdiye kadar toplamda kaç milyon TL’lik tazminat kararı çıkmıştır?
3-    19 Ekim 2016 tarihine kadar Yargıtay’ın onadığı ve ödenen tazminat tutarı nedir?
4-    15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası açığa alınan/ ihraç edilen/ tutuklanan hakim ve savcılardan yukarıda ismi geçen davalara bakmış kaç kişi vardır? Bu kişiler kimlerdir?
5-    Ödenen veya ödenecek tazminatların bu savcı ve hakimlerden tahsil edilmesi gibi bir planınız var mıdır?
6-    Bahsi geçen davalar esnasında hastalanan, vefat eden, intihar eden, maddi manevi kayba uğrayan mağdurlar ve/ veya aileleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu konuda herhangi bir çalışmanız olacak mı? 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578