CHP’li vekiller şekerin stratejik önemini anlattı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer ile CHP Niğde Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Şeker İş Sendikası’nı ziyaret etti

CHP’li vekiller şekerin stratejik önemini anlattı
banner560

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer ve CHP Niğde Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, şeker pancarı ile şeker üretiminin stratejik bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Ankara’da Şeker İş Sendikası Genel Merkezi’ni ziyaret eden Tümer ve Gürer,  Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Genel Sekreter Fevzi Şengül, Genel Teşkilatlanma Sekreteri İlhan Özyurt, Genel Eğitim Sekreteri Hasan Basri Güzel ile görüştü.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şeker pancarı ve şeker üretiminin önemine değinerek mecliste bu konudaki çalışmalarını anlattı.  Niğde Bor Şeker Fabrikası’nda asıl işi yapan geçici işçilerin durumu, fabrikada emeklilik ile oluşan boşalmaların mevcut geçici işçilerle doldurulmaması ile doğan işçi açığı, olası iş kazalarını, fabrikada teknolojik yenileşmenin sağlanamamış olması, üretim kayıpları, şeker pancar üreticisinin sorunları üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

banner595
Gürer, “Stratejik bir ürün olan pancar ülkemizin gelecekte de önemli bir ürünü olabilecek durumdadır. Özellikle nişasta bazlı ürünlerle doğan sorunların aşılması, işçilerin çiftçilerin sıkıntılarının giderilmesi önemlidir.Sendika, çiftçiler ve kuruluşları ile sorun çok boyutludur. Çözüm çiftçinin, işçinin lehine değerlendirmeler ile ele alınmalıdır. Şeker Fabrikalarının teknolojileri yenilenmeli, kadrosuz işçilerkadroya alınmalıdır. Bu konuyu Mecliste de dile getiriyorum. Sesini duyurmak için iki saat fazla çalışma protestosunu da Mecliste söz alarak gündeme getirdim.Çiftçinin de her aşamada devlet desteği ile korunması gereklidir. Biz işçimizin çiftçimizin sorunlarının çözümü konusunda her zaman yanlarında olduk olmaya da devam edeceğiz ”dedi.

TÜMER, ŞEKERİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de  konunun önemine  dikkat çekti ve  ziyarette şeker ile ilgili kapsamlı değerlendirmelerinin önemli ve yararlı olduğunu söyledi. Tüm dünyada gıdaya erişimin zorlaştığını, şeker ve şeker pancarı üretiminin de bu özelliğiyle elealınması gerektiğini ifade eden Tümer, tarım paydaşlarının sorunların çözümü için mutlak suretle bir araya gelmesinin önemini vurguladı.

 Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ise sendika olarak şeker fabrikalarının özelleştirme sürecinden nişasta bazlı ürünlere değin kapsamlı  bilgi verdi. Şekerin geleceği üzerine düzenlenen sempozyumlarla konunun her yönü ile ele alındığını ifade eden Genel Başkan Gök, liberal ekonominin ve siyasetin hakim olduğu ABD’de devlet eliyle  özel  fabrikaların  devrini  üretici ve  çalışanlara sağlayarak ABD genelinde pancardan şeker  üretiminin  tamamının çiftçi  birliklerine teslim edildiğine dikkat çekti.

Bir saati aşan görüşmede şeker ve şeker işçisi ile sektör konusunda geniş kapsamlı değerlendirme  ve görüşmelerde bulunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580