CHP'li Yeter'den "eşitlik" vurgusu

CHP Adana İl Başkanvekili Şahin Yeter, her biri emekçi olan kadınların verdiği hak ve özgürlük mücadelesinde yanlarında olduklarını söyledi

CHP'li Yeter'den "eşitlik" vurgusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanvekili Şahin Yeter, kadınların dünya genelinde verdiği hak ve özgürlük mücadelesini sonuna kadar desteklediklerini belirterek, “Kadın erkek eşitliği çağdaş medeniyetlerin gerekliliğidir” dedi.

“KADINLAR EZİLİYOR, GÖRMEZDEN GELİNİYOR, İSTİSMARA VE ŞİDDETE UĞRUYOR”

CHP Adana İl Başkanvekili Şahin Yeter, Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kadınların hem ülkemizde hem de birçok dünya ülkesinde ezildiğini, görmezden gelindiğini, istismara ve şiddete uğradığını kaydetti.

“KADINLARIN HAKLI VE ONURLU MÜCADELELERİNİN YANINDAYIZ”

banner625
Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların yüzyıllardır onurlu bir şekilde hak ve özgürlük mücadelesi verdiğine işaret eden Yeter, “Kadınların sürdürdükleri bu haklı ve onurlu mücadelesinin her zaman yanındayız” diye konuştu.

“ÇAĞDAŞ BİR MEDENİYET KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİYLE MÜMKÜN”

Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin kazanılmasında, Cumhuriyetin kuruluşunda ve sonrasında gerçekleştirilen devrimlerde kadınların yadsınamaz ­rolü ve önemi bulunduğunu dile getiren Yeter, mesajında şunları kaydetti:

“Birçok Avrupa ülkesinden daha önce, başta seçme ve seçilme olmak üzere kadını özgürleştiren, erkeklerle eşit hale getiren hakka kavuşan Türk kadını, ne yazık ki bugün bu kazanılmış hakların çok gerisindedir. Kadını birey halin getiren bu kazanımlar, siyasi iktidarların uygulamalarına bağlı olarak bugün kullanılamaz hale gelmiştir. Ülkemizi çağdaş medeniyet hedefinden uzaklaştıran, kadını erkeğin gölgesinde kalmak zorunda bırakan bu durumu kabullenmek mümkün değildir. Çağdaş bir uygarlık ancak kadınların özgürleşip erkeklerle aynı haklara sahip olmaları ve yaşamın her alanında yer almalarıyla mümkündür. Bu bağlamda kadınların bu onurlu mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz