Çukurova Karikatür Festivaline yoğun ilgi

Kent tarihinde ilk kez düzenlenen Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali, sanatseverleri Çukurova Belediyesi'nde buluşturdu.

Çukurova Karikatür Festivaline yoğun ilgi
banner560

Üç gün sürecek festivalin ikinci gününde karikatür yarışmasında dereceye girenler ödüllerine kavuşurken, Çukurova'yı kültür, sanat ve festivaller kenti yapma sözünü yerine getiren Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Çukurova denilince akla hemen kültür ve sanat geliyor. Kültür ve sanat hayat damarımızdır bizim. ‘Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyen Büyük Atatürk'ün yolunda ilerlemeye devam edeceğiz" dedi. 

FESTİVAL COŞKUYLA SÜRÜYOR
Adana'da yine bir ilki gerçekleştiren Çukurova Belediyesi, Uluslararası Çukurova Karikatür Festivalini yoğun ve coşkulu bir kalabalıkla gerçekleştiriyor. Turhan Selçuk Sanat Okulu kursiyerlerinin ortak sergisi ile Arap Kadri, Avanak Avni, Deve Dilaver, Utanmaz Adam, Muhlis Bey, En Kahraman Rıdvan, Fırat, Baho ve Abdulcanbaz karikatür kahramanlarının sergisi öğrencilerden yoğun ilgi gördü. ‘Adanalı Çizerler Bir Arada’ sergisi festival boyunca Çukurova Belediyesinde sahnelenirken, Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in de katıldığı Çocuklara Duvarda Çizim çalışması büyük alkış aldı. Usta karikatürist Gürcan Özkan'ın Orhan Kemal Kültür Merkezi'ndeki ‘Digital Çizim Atölyesi’ adlı sunumu izleyicilerden beğeni topladı.

"KÜLTÜR-SANAT HAYAT DAMARIMIZDIR BİZİM"
Çukurova'yı kültür, sanat ve festivaller kenti yapma sözünü çok kısa zaman içerisinde yerine getiren Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Çukurova Belediyesi dendiğinde akla hemen kültür ve sanatın geldiğini ifade ederek; yapılan kültür sanat hizmetlerinin bir kısmını izleyicilerle paylaştı. Çetin, "Göreve geldikten kısa bir süre sonra dört sergi salonunu hizmete açtık. Orhan Kemal Kültür Merkezini hizmete soktuk. Orhan Kemal Edebiyat Festivalini edebiyatımızın ustalarıyla birlikte gerçekleştirdik. Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış ilk ve tek Türk olan usta yazar Orhan Pamuk'u Adana'ya getirdik. Bir ayda kurmaca ve belgesel filmler hazırlayarak Çukurova Sinema Atölyesi'ni kurduk. Sinemamızın büyük ustası Yılmaz Güney’i; Melike Demirağ, Menderes Samancılar ve Tarık Akan gibi usta isimlerle andık. Ve bugün de Uluslararası Çukurova Karikatür Festivalini düzenlemenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. "Kültür ve sanat hayat damarımızdır bizim" diyen Başkan Çetin, "Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir' diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda ilerlemeye devam edeceğiz" şeklindeki konuşması izleyicilerden büyük alkış aldı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Gecenin sonunda karikatür yarışmasında derece alanlar, ödüllerine kavuştu. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, festivale katılan karikatüristlere ve konuklara plaketlerini vererek teşekkür etti. Festivalin üçüncü ve son günü karikatürcülerle Adana'da yapılacak tarihi ve turistik gezi ile devam edecek.
 ​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578