banner641

Demirçalı: AKP ticarileştirilmiş eğitim sistemi yaratma çabasında

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, AKP'ye karşı çıkılması gereken en önemli alanın eğitim-öğretim olduğuna dikkat çekti, “Eğitim, AKP’ye bırakılmayacak kadar önemlidir.” Dedi.

Demirçalı: AKP ticarileştirilmiş eğitim sistemi yaratma çabasındabanner560
CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının, eğitim sistemimizin temel sorunlarına yönelik hiçbir çalışma yapılmaksızın, tamamen ideolojik bakış açısıyla başladığını söyledi.

Demirçalı, eğitimin birikmiş sorunlarını sırtında taşıyan öğretmenlerimizin yeni eğitim öğretim yılına gene mutsuz girdiğine dikkat çekerek açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“4+4+4 düzenlemesi, Hiçbir bilimsel araştırma ve planlama yapılmadan genel liselerin kapatılarak Anadolu ve Meslek liselerine dönüştürülmesi, Okullarda 5 ve 6 yaş çocukların boylarına uygun sıra, sandalye, tuvalet ve lavabo bulunmaması, Özel okullara kaynak aktaran bakanlığın devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapması, ilk ve ortaokullarda 31.415 dersliğe gereksinim bulunması, atanamayan öğretmenler, 70 bin hizmetli ve memur ihtiyacı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklikler yapılarak“Atatürk ilke ve devrimleri’’ çıkarılması, cemaat ve tarikatlara tüm kapıların açılması, Yurt dışında okuyan öğrencilere, Türkiye’de sınavla öğrenci alan okullara sınavsız geçiş hakkı, SBS nin kaldırılarak yerine 12 sınavın konulması gibi birçok sorunla karşı karşıyadır.
Eğitimin birikmiş sorunlarını sırtında taşıyan öğretmenlerimiz yeni eğitim öğretim yılına gene mutsuz girmektedir. AKP iktidarı adım adım gerici ve ticarileştirilmiş bir eğitim sistemini yaratma çabası içerisindedir.

AKP'ye karşı çıkmamız gereken en önemli alan eğitim-öğretim alanıdır. Eğitim, AKP’ye bırakılmayacak kadar önemlidir. Eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarının takipçisi olacağımızı ve onca olumsuzluğa rağmen yeni eğitim-öğretim yılının ulusumuza güzellikler getirmesini diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640