Demirçalı Jandarmanın sorunlarını meclise taşıdı

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a 7 soru yönelterek uzman jandarmaların eğitim sürelerinin neden fiili hizmetten sayılmadığını sordu. Demirçalı, “Uzman Jandarmaların, Astsubay kadrosuna geçirilmesi için bir çalışmanız var mı?” dedi.

Demirçalı Jandarmanın sorunlarını meclise taşıdı

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yazılı yanıtlaması nedeniyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, 7 soru yöneltti, uzman jandarmaların Astsubay kadrosuna geçirilip geçirilmeyeceği konusunda bir çalışma olup olmadığını  sordu.

Uzman Jandarmaların; Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde sayılarının 25 binlere ulaştığını ve 20 bin kadarının yüksekokul/fakülte mezunu olduğunu, mülki, adli ve askeri konularda,TSK’nin  vazgeçilmez unsurları arasında yer aldığını yer aldığını ifade eden Demirçalı, yıllardır süre gelen sorunların yetkililer tarafından bilinmesine rağmen çözüm getirilmemesinin Uzman Jandarmaları, moral ve isteklendirme yönünden olumsuz etkilediğini savunarak şöyle konuştu:

“Kamusal hizmetin üretilmesinde, hangi kurum olursa olsun, işin üretilmesine ilişkin doğal bir zorunluluk olan hiyerarşinin uygulamasında “kasta” dönüştürülmesine mahal veren bütün kuralların yasa ve yönetmeliklerden temizlenmesi gerekmektedir.Bunu yapabilmek,sadece kamu görevlileri için değil bütün yurttaşlar için temel bir hak olduğu şüpesizdir.

Halkın güvenliğini ve asayişi korumakla mükellef olan uzman jandarmaların yıllardır bekledikleri yasal düzenlemeler ve kanunlar en kısa zamanda çıkarılarak, Anayasa' nın eşitlik İlkesine aykırılık teşkil hususlar ivedilikle giderilmelidir.”

BAKAN YILMAZ’A 7 SORU

Adana Milletvekili Ali Demirçalı’nın Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istediği 7 soru şöyle:

banner625
“1-TSK ‘da görevli subay ve astsubayların okudukları askeri okullar kurum tarafından borçlanması yapılıp fiili hizmetten sayılır iken, uzman jandarmaların askeri okulda gecen bir yıllık eğitim ve öğretim süreleri hiçbir şekilde fiili hizmetten sayılmayarak hak kaybı oluşmaktadır.Bu konu hakkında yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

2- Uzman jandarma personeli maaş yönünden de mağduriyet yaşamakta, düşük ücret ve ek gösterge rakamı almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri tazminatı diğer askeri personele göre daha düşük ödenmekte ve bu personele muharip sınıf tazminatı ödenmemektedir. Adil olmayan bu uygulamayı değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

3-Uzman jandarmalarımızın ek göstergelerinin 2200'den 3600'e çıkarılması konusunda ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

4-Uzman Jandarmalar, orduevleri ve diğer sosyal tesislerden yararlanamamaktadır.Gerekli düzenlemenin yapılarak ,ayrım yapılmadan tüm personelin faydalanması hususunda bir çalışmanız var mıdır?

5-Uzman jandarma okulunun 2012 yılında kapatılarak askerı statü olan uzman jandarma rütbesinin devamlılığı kalmamıştır. Statüsü olmayan bir asker TSK’da olamayacağına göre, uzman jandarmaları hangi rütbede muhafaza edeceksiniz?

6-Uzman Jandarmaların, Astsubay kadrosuna geçirilmesi hususunda çalışmalarınız var mıdır?

7- Lojmanlardan yeteri kadar faydalanamayan, uzman jandarma ve uzman erbaşlar için kontenjanları yeniden düzenlenmeyi düşünüyor musunuz? “
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz