Elif Doğan Türkmen "Çiftçi yine mutsuz"

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, nihayet açıklanan 2016 mısır alım fiyatının çiftçinin beklentisinin çok altında olduğunu söyledi.

Elif Doğan Türkmen "Çiftçi yine mutsuz"
banner560

Çiftçinin özlemle beklediği, Çukurova Bölgesinin önemli tarımsal ürünlerinden olan Mısır alım fiyatı 2016 yılı için 740 lira olarak açıklandı. Geçen yıl ton başına 725 lira olan mısır taban fiyatındaki bu artış çiftçiyi memnun etmedi. Ortalama % 2’lik zam ile açıklanan bu artışın, gübre, mazot, tohum, sulama ve enerjiye yapılan zamların çok altında kalması nedeniyle çiftçinin yine mağdur edildiğine değinen TÜRKMEN; 
“Toprak Mahsulleri Ofisi’nin emanet alımlara başlamasına rağmen, mısırın fiyatının geç açıklanması sebebiyle, “fiyat belirsizliğinden endişe duyan üreticiler, biran önce paraya çevirebilmek adına geçen yıldan daha düşük fiyatlarla ürünlerini tüccara satmak zorunda kalmış, dolayısıyla mağdur olmuştur” dedi.

KARA GÜN DOSTU TMO, ÇİFTÇİYİ KARANLIĞA İTİYOR
Mısır üretimin, daha fazla gübre ve sulama istemesi nedeniyle, diğer ürünlere göre çok daha masraflı olduğuna dikkat çeken TÜRKMEN; “fiyatın belirlenmesinde üretim maliyeti ve üretici karı dikkate alınmalıydı. Bakanlık, çiftçinin bu mağduriyetini gidermek için acilen devlet desteğinin arttırılması konusunda bir çalışma yapmalıdır” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER