Farklılıklar bir arada olabilmeli

HDP Adana İl Örgütü “Alevilik ve Güncel Sorunlar” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye Büyükşehir Eş Başkan Adayı Leyla Uyar ile Seyhan Belediyesi Eş Başkan adayları Meliha Varışlı ve Ayhan Bilgen de katıldı. Söyleşide farklılıkların bir arada mücadele edebileceği platformlara ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Farklılıklar bir arada olabilmeli

Laiklik olmadan demokrasi olmaz

Söyleşiye konumacı olarak katılan Haydar Sayılı, çok kimlikli bir yapıya sahip olan Türkiye’de halkların bir birine saldırdığı tek bir olay olmadığını belirterek halkların iktidarlar tarafından birbirine kırdırıldığını sölyedi. Ermeni soykırımı, Sivas, Maraş, Çorum katliamlarından bahseden Saılı, “ister derin devlet diyin, ister paralel devlet... halkı birbirine kırdırarak iktidarlarını sürdürdüler” dedi. Resmi ideolojiyi halkları giydirilmiş bir deli gömleğine benzeten Sayılı bu gömleğin artık halklara dar gelmeye başladığını, halkalrın ortak mücadelesinin gömleğin yırtılmasını hızlandıracağını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olduğu, din adamlarının devletten maaş aldığı, zorunlu din derslerinin olduğu yerde laiklik olamayacağını ifade eden Sayılı, Demokrasi ile Laikliğin birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu dile getirdi.

banner625
 

Kadın olmadan hiç bir başarı olmaz

Dersim Araştırmalar Merkezi Başkanı Çilem Öz, Alevilerin en büyük güncel sorununun kentleşme olduğunu söyledi. “bu inanç kente geldiğinde nasıl devam edeceğini çok iyi planlayamadı” diyen Öz, ocak sisteminde pirlerin ocakta olan insanları takip edebildiğini belirterek Aleviliğin kentlerde nasıl devam edeceğine dair bir ön görüsü olmadığı için devletin asimilasyonundan önce kendi içinde asimilasyona uğradığını ifade etti.  Alevilikte baş köşede bulunan kadınların kente göç etme ile birlikte başköşeden ötelendiğini söyleyen Öz, Alevi örgütlerinde kadınların yeterince yer almadığını belirtterek “kadınlar olsaydı geldiğimiz nokta daha ileri olurdu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz