Flaş... AK Parti- MHP yerel ittifakında "Adana" krizi

AK Parti, MHP’li olan Adana, Mersin ve Manisa’da kendi şansını yüksek görüyor. Bu nedenle ittifak masasında ‘her parti kendi adayıyla girsin’ görüşü konuşuluyor.

Flaş... AK Parti- MHP yerel ittifakında "Adana" krizi
SELDA GÜNEYSU - CUMHURİYET 
AK Parti ve MHP’nin adını ‘Milli Mutabakat Komisyonu’ olarak belirlediği ve seçime yönelik ittifak modellerinin görüşüldüğü komisyonda, ‘yerelde sahada ittifak’ için iki parti arasında 3 il ile ilgili sıkıntı yaşanıyor.2014 yerel seçimlerinde MHP’nin kazandığı Adana, Mersin ve Manisa’da, AK Parti kendi adaylarının kazanma ihtimalini de yüksek görüyor. Bu nedenle bu ve benzeri illerde ‘ittifak’ yerine ‘her partinin kendi adayını desteklemesi seçeneği üzerinde tartışıldığı’ belirtiliyor.AK Parti ve MHP’li üyelerin yer aldığı ‘İttifak Komisyonu’, dün yeniden Beştepe’deki Meclis’e bağlı Ala Restoran’da toplandı. Toplantıda, yerel seçimler öncesi, Seçim Yasası’nda yerel seçimleri düzenleyen maddelerin anayasa değişikliğinin ardından yeniden düzenlendiği ifade edilirken, ‘yerelde sahada ittifak’ konusunu da komisyonun masaya yatıracağı belirtiliyor. ‘Yerelde sahada ittifak’ sisteminin temelinde “her iki partinin mevcut belediye başkanlıklarını korumasının oluşturduğu” dile getirilirken, hangi ilde hangi parti daha fazla oya sahipse, o ilde o parti adayının desteklenmesi de gündemde. Ancak edinilen bilgiye göre, 2014’te yapılan yerel seçimlerde AK Parti’nin az farkla kaçırdığı, MHP’nin kazandığı üç büyük ilde, Adana, Mersin ve Manisa’da, AK Parti’nin kendi adayının şansını da yüksek gördüğü konuşuluyor. Özellikle Adana'da bu kararın kesinleşmesi durumunda Başkan Hüseyin Sözlü'nün ne yapacağı merak ediliyor. 

banner625

AK Parti ile MHP arasında yerel seçimlerde olası ittifakta, AK Parti ile MHP’nin az oy farkıyla birbirini takip ettiği illerde, “her partinin kendi adayını desteklemesi”, kalan illerde ise “hangi partinin oy oranı daha fazla ise o partinin adayının desteklenmesi” formülünün olabileceği de tartışılıyor. Burada, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelerde nasıl bir yol izleneceğinin de tartışıldığı belirtiliyor. Buna göre, AK Parti ve MHP, DBP’li belediyelerin ağırlıkta olduğu illerde de yine “ittifaka gitmek yerine her partinin kendi adayını desteklemesi üzerinde çalışılabileceği” konuşuluyor.  
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülten Mert
Gülten Mert - 1 yıl Önce

olacağı buydu. sözlü kapı dışarı yapılacak

.......000001
.......000001 - 1 yıl Önce

böyle olursa mhp adanada si̇li̇ni̇r...bu durumda kazanclı chp olur....

TC Fatih
TC Fatih - 1 yıl Önce

başkanım bağımsız girse de kazanır, ülkücüler arkasında

SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz