banner641

Gürkan; “Kızıldağ güreşleri değerimizdir”

Milletvekili Fatoş Gürkan, bazılarının birlik ve beraberlik duygularından yoksun, bölge insanına mal olmuş bir etkinliği kendi siyasi hesaplarına alet etmek istediklerini vurguladı.

Gürkan; “Kızıldağ güreşleri değerimizdir”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan, Kızıldağ yaylası Karakucak güreşleri; tarihi çok eskiye dayanan bölgenin sembolü haline gelen her yönüyle önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Partisine ve kendisine yöneltilen eleştirilere yazılı bir açıklama ile cevap veren Milletvekili Gürkan, “Asılsız haberle gerek toplumun her kesiminin değeri olan Kızıldağ güreş etkinliğine leke sürmeye kalkanlar, gerek adımın haksız ve asılsız olarak çeşitli açıklamalar da yer almasını sağlayanlar birlik ve beraberlik duygularından yoksun, bölge insanımıza mal olmuş bir etkinliği kendi siyasi hesaplarına alet etmek istemişlerdir” dedi.

Gürkan, Türk Güreş Vakfı Adana Şubesi tarafından Kızıldağ Karakucak güreşlerinin tarihi süreci ve önemini anlatan Gürkan; vatandaşların etkinliğin yapılması yönünde yoğun talebinin olduğunu  18.07.2013 tarihli 2477 sayı ile bir dilekçe ile Kültür Turizm Bakanlığından etkinliğin 24-25 Ağustos’ta yapılması için destek istediklerini hatırlattı

AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan; açıklamasında şunları kaydetti:

“Bakanlık tarafından bu talep incelenmiş olup tarihi asırlar öncesine dayanan Kızıldağ Karakucak güreşlerinin, ata sporumuz güreşin yanında bölgede birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu pekiştiren önemli kültürel değeri de ihtiva etmesi ve bölge halkı tarafından da yoğun talep olması nedeniyle uygun görülmüştür. Kültür Turizm Bakanlığı Türkiye genelinde birçok Festival ve etkinliğe destek vermekte olup daha önceki etkinliklere ve hatta Adana da başka ilçelerimizde ki etkinliklere de destek vermiştir. Bir süredir bu etkinlikleri asılsız haberlerle siyasi polemik yaparak siyasi hırslarına alet etmeye çalışanlar, hem çalıp hem oynama durumuna düşmüşlerdir. Karaisalı Belediyesinin Kızıldağ Karakucak güreşlerini yapmak istediği ancak bizim engel olmaya çalıştığımız söylenmiş. Benim  ve  sayın Karaisalı Kaymakamımız Hidayet Sarı’nın  adı kullanılarak bize ait olmayan çok çirkin ve gerçeği  yansıtmayan yalan ifadelerle  basına haber servisleri yapanlar, birilerinin siyasi ihtiraslarının kurbanı olmuştur. İki ayrı güreş etkinliğinin toplumun birlik beraberliğini engelleyeceği  yönünde asılsız haberler  yaparak medyaya servis yapmışlar. Karaisalı Belediyesi’nin güreş etkinliğine ekonomik imkansızlıkları nedeniyle katkı sağlayamayacağını bildirmesini göz ardı ederek Karaisalı Belediyesi’ni de hırslarına alet ederek kullanmaya çalışmışlar.

‘KARAİSALI BELEDİYESİNİN MÜRACATI YOK’

Resmi kayıtlar incelendiğinde Türk Güreş Vakfı  Adana şubesinin Kültür ve Turizm Bakanlığına etkinliğe destek için müracaatını 18.07.2013 tarihli dilekçesinde etkinlik tarihi 24-25 Ağustos olarak belirlenmiştir. Karaisalı Belediyesinin Karaisalı Kaymakamlığına müracaatı 25.07.2013 olup etkinlik tarihi 01.09.2013’tür.Karaisalı Belediyesi’nin Bakanlığa müracaatı yoktur. Buradan da anlaşılacağı üzere Türk Güreş Vakfı  Adana şubesinin  müracaat ve etkinlik tarihi daha öncedir.

banner560
Asılsız haberle gerek toplumun her kesiminin değeri olan Kızıldağ güreş etkinliğine leke sürmeye kalkanlar, gerek adımın haksız ve asılsız olarak çeşitli açıklamalar da yer almasını sağlayanlar birlik ve beraberlik duygularından yoksun,bölge insanımıza mal olmuş bir etkinliği kendi siyasi hesaplarına alet etmek istemişlerdir.Kimse kusura bakmasın buna müsaade etmeyiz.

YAYGARA KOPARANLAR RAHATSIZ OLDU

Adana’ya  AK Parti bir Bakanlık vermedi, bakanı  yok diye yaygara koparanlar, Adana milletvekilimiz sayın Ömer Çelik Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandığında Adana’mıza ve sayın bakanımıza hayırlı olsun deme lütfunda bulunmayarak  Adana’mıza ne kadar değer verdiklerini ortaya koydular. Adana’ya destek vermiyorlar yardım etmiyorlar diye yaygara koparanlar destek gelince de rahatsız oluyorlar. Bunların derdi Adana değil.

Kültür ve Turizm Bakanımız sayın Ömer Çelik'in Kızıldağ Karakucak Güreşlerimize verdiği destekten, Adana Mhp milletvekili rahatsız olmuş. Bu rahatsızlığını TBMM'sine taşıyarak sayın Bakanımızın Kızıldağ güreşlerine verdiği destekle ilgili soru önergesi vererek " neden katkı sağladığını" sormuş. Ben de tüm Adana kamuoyuna soruyorum bu nasıl bir milliyetçilik anlayışı ? Adana’ya verilen destekten kim ?, niye rahatsız olur? Güreş etkinliğini polemik konusu yaparak siyasi rant gayreti içerisinde olanlara milletimizin gereken cevabı verecektir.

“HERKES DAVETLİ”

Kızıldağ Karabucak Güreş etkinliğimize desteklerini esirgemeyen başta Kültür ve Turizm Bakanımız sayın Ömer Çelik'e, Türk Güreş Vakfı Adana şubesine, Güreş tertip komitesine ve katkı sağlayan herkese tüm Adanalı hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.

Toplumumuzun her kesimini kucaklayarak birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içerisinde 24-25 Ağustos tarihlerinde yapılacak etkinliklerde 24 Ağustos Cumartesi günü yapılacak olan konseri ve eğlenceler  Mısır’da yaşanan ve  bizleri derinden üzen olaylar nedeniyle iptal edilerek bunun yerine  Akşam namazı sonrası Kuran Tilaveti ve Mevlit okutularak yemek verilecektir.25  Ağustos pazar günü Türkiye’mizin bir çok bölgesinden şampiyon pehlivanlarımızın katılacağı güreş müsabakaları yapılacaktır. Tüm Adanalı hemşerilerimiz davetlidir.”

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640