İbrahim Özdiş, Başbakan'a o soruyu sordu!

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, ‘ Genelkurmay Çatı İddianamesi’nde yer alan ‘Mülkiye İmamı’nın hangi İçişleri Bakanı’na hesap sorduğu Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasını istedi.

İbrahim Özdiş, Başbakan'a o soruyu sordu!
banner560

 Fethullahçı Terör Örgütü yapılanmasıyla ilgili hazırlanan Genel Kurmay Çatı İddianemesi’nde yer alan ‘Mülkiye İmamı’nın döneminin İçişleri Bakanı’na baskı yaptığı iddialarını CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş verdiği önerge ile Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

TÜRKİYE İMAMINA BAĞLI

Hazırlanan söz konusu iddianamede yer alan bilgilerin çok vahim ve mutlaka açıklanması gerektiğini belirten Milletvekili Özdiş, iddianameye göre, mülkiye imamanın doğrudan Türkiye imamına bağlı olarak faaliyet yürüttüğünü kaydetti. Bu yapının vali ve kaymakam atamaları ile bakanlıklar seviyesinde kadrolaşma çalışmalarını mülkiye imamı aracılığıyla yaptığının yine iddianamede yer aldığına vurgu yapan Özdiş, şunları ifade etti:

İLLEGAL FAALİYETLER

“İddianameye göre; Örgüt faaliyetlerin yoğun olarak yürütüldüğü büyük illere ve finansal getirisi yüksek il ve ilçelere kamu personeli atamaya çalışmaktadır. Buralara yerleştirilecek üst düzey bürokratlar sayesinde her türlü illegal faaliyetler rahatlıkla yapılmaktadır.

BAKANA HESAP SORABİLME CÜRETİ

İçişleri bakanı üzerinde nüfuz kullanan Örgüt, kaymakam seçimi ve tayinleri ile valiler kararnamelerinde özellikle etkili olmuş, Örgüt dışından seçilen bir iki kaymakamın neden alındığının hesabını, Bakana sormaya cüret edecek hale gelmiştir. Ancak mülkiyede uzun zamandır Örgütlenme tamamlandığı için mülkiye imamlığı mahrem hizmetler sınıfından çıkarılmıştır.”

BAŞBAKAN YILDIRIM’A SORULAR

Kasım 2002’den 17/25 Aralık sürecine kadar olan AKP iktidarının İçişleri Bakanlarının sırasıyla Abdülkadir Aksu (2002-2007), Beşir Atalay (2007-2011), Osman Güneş (2007 ve 2011 seçim dönemlerinde), İdris Naim Şahin (2011-2013), Muammer Güler (Ocak 2013-Aralık 2013) olduğunu belirten Özdiş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı önergede şu soruları yöneltti:
1-)Söz konusu iddianamede söylendiği üzere FETÖ, İçişleri Bakanlarına hesap sorabilecek şekilde Mülkiye üzerinde etkilidir. Bahsedilen İçişleri Bakanının hangisi olduğu araştırılmış mıdır? 
2-)2002’den bu yana AKP iktidarında İçişleri Bakanlığı yapmış, yukarıda da isimleri bulunan bulunan kişilerin bu konuda ifadelerine başvurulmuş mudur? 
3-)15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası OHAL ve çıkarttığınız KHK’lar neticesinde İçişleri Bakanlığı’nın FETÖ’den temizlendiğini düşünüyor musunuz? 

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER