Karakaya sordu: “Kooperatifçilik millîdir yerlidir”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Kooperatifçiliğin geliştirilmesi anayasal bir zorunluluktur çünkü kooperatifçilik özü itibarıyla millîdir ve yerlidir.” dedi.

Karakaya sordu: “Kooperatifçilik millîdir yerlidir”

Karakaya, bazı yasa değişikliklerine ilişkin MHP Grubu adına verilen önerge üzerine TBMM’nde yaptığı konuşmada, ekonominin tüm alanlarında; üretimden tüketime, gelir dağılımından sermayenin tabana yayılmasına, millet sektörünün hayata geçirilmesine kadar birçok işlevi olan kooperatiflerin, yeterli gelişimi gösteremediğini söyledi.

171. MADDEYİ HATIRLATTI

Anayasa'nın "Devlet, millî ekonominin yararlarını dikkate alarak, öncelikle üretimin artırılmasını ve tüketicinin korunmasını amaçlayan kooperatifçiliğin gelişmesini sağlayacak tedbirleri alır." şeklindeki 171. maddeye atıf yapan Karakaya, “ Yani kooperatifçiliğin geliştirilmesi anayasal bir zorunluluktur çünkü kooperatifçilik özü itibarıyla millîdir ve yerlidir.” ifadesini kullandı.

banner625
“EYLEM PLANI” KÂĞIT ÜZERİNDE KALMIŞ

2012 yılının Ekim ayında Resmî Gazete'de “Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı 2012-2016” belgesi yayınlandığını, burada 7 başlık altında 36 faaliyet sayılarak teorik hazırlık yapıldığını hatırlatan Karakaya, “Teori güzel. Tebrik ediyorum. Ama üzülerek ifade ediyorum ki; birçok konu ve alanda olduğu gibi bu da kâğıt üzerinde kalmış.” şeklinde konuştu.

KOOPERATİFÇİLİĞİN SAHİBİ YOK

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Bu strateji planında yer alan otuz altı faaliyet alanı işleme konulsa, bunlarla ilgili bir şey yapılmış olsa tüm sorunlar çözülecek ve bu kooperatifçilik sektöründen, ‘üçüncü sektör’ olarak ifade ettiğimiz bu sektörden ciddi bir katkı sağlayacağız ama maalesef, hiçbir şey yapılmamış. Kooperatifçiliğin Türkiye'de, maalesef, sahibi yok. Üç bakanlıktan bahsediliyor, bu üç bakanlık Türkiye'de belli kooperatiflerin denetimini yapıyor sadece, kooperatifçilik sahipsiz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz