Karşıyaka Devlet Hastanesi TBMM gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Güney Adana’nın hastane sorununu da Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. 2012 yılından bu yana proje aşamasında olan hastanenin akıbetini Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a soran Tümer, bölgede butik hastanelerin yapılıp yapılmayacağını da sorguladı.

Karşıyaka Devlet Hastanesi TBMM gündeminde

Geçtiğimiz günlerde Seyhan ilçesinin batısındaki hastane ihtiyacını gündeme getirerek, bölge halkının sesini TBBM’ye taşıyan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, bu kez de Yüreğir’in güneyindeki hastane sorununa parmak bastı.  Karataş Caddesi üzerinde Guraba adıyla açılan Adana Devlet Hastanesi’nin 117 yıl boyunca Adanalılara hizmet etikten sonra ihtiyacı karşılamadığı gerekçesiyle yıkıldığına işaret eden CHP’li Tümer, yıkılan binanın yerine yeni ve modern bir hastanenin inşa edileceği yönündeki söylemleri anımsattı.

“GÜNEY YÜREĞİR’DE HASTANE YOK!”
Adana Devlet Hastanesi’nin yıkılmasıyla Yüreğir ilçesinin güneyinde bir tek hastanenin kalmadığına dikkati çeken Tümer, hastanenin yıkılana dek Karataş’ta yaşayan yurttaşların da en kolay ulaşabildiği

Hastane olduğuna dikkati çekti.

Yıkılan hastanenin bulunduğu alana 250 yataklı yeni bir hastane inşa edileceği, 21 bin 311 metrekare üzerine inşa edilecek hastanenin proje bedelinin 45 milyon TL olduğu ve ihalesinin de TOKİ tarafından yapılacağı yönündeki açıklamaları da anımsatan Tümer, geçtiğimiz günlerde aynı yerde 150 yataklı hastane yapılacağına yönelik açıklamalarda bulunulduğunu da belirterek Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a şu soruları yöneltti:

banner560
1-     Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün web sayfasındaki Yatırımlar bölümünde 250 yataklı Adana Devlet Hastanesi olarak yer alan proje aslında kaç yataklı olarak planlanmaktadır?

2-     2012 yılından bu yana inşaat aşaması yüzde 0 (sıfır) olarak görülen projede gelinen son durum nedir?

3-     Yüreğir Kaymakamlığı’nın karşısında bulunan Karşıyaka Sanayi Çarşı’nın riskli alan ilan edilmesi ve buradaki işyerlerinin yıkılıp konut alanları ve finans merkezlerinin oluşturulması ve ayrıca güneye doğru dikey yapılaşmanın artmasıyla birlikte bu bölgede yaşayan nüfusun da katlanarak artacağı öngörülerek eski hastanenin yerinin bu bağlamda yeni bir hastane için uygun olmayacağı yönünde görüşler ortaya atılmakta, Yüreğir ilçesi Havutlu Mahallesi civarında Sağlık Bakanlığı’nın mülkiyetinde olan alana hastane yapımının daha doğru olabileceği görüşleri tarafınızca bilinmekte midir?

4-     Yüreğir’in güneyinden kuzeyine, örneğin Adana Şehir Hastanesi ile Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne doğrudan giden bir ulaşım hattı yoktur. Bu bölgede yaşayan yurttaşların mağduriyeti bu bağlamda her geçen gün katlanmaktadır. Vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için acil bir girişimde bulunulacak mıdır?

5-     Ayrıca nüfusu fazla olan mahallelerde, örneğin Yamaçlı Mahallesi’ndeki Aile Sağlığı Merkezi’nin bulunduğu merkezi yerde butik hastanelerin yapılmasının da yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi noktasında önemli bir unsur olduğu gerçeğinden hareketle bu bölgeye butik hastane kazandırılması için çalışmanız olacak mıdır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621