MHP’li Karakaya’dan "Kırmızı et" mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, vatandaşa ucuz et yedirmek, bu alanda kalıcı çare oluşturmak için, ithalat yerine üretime öncelik veren uygulamaları önerdi.

MHP’li Karakaya’dan "Kırmızı et" mesajı

MHP “Meraların yok olmasının önüne geçilmesi için araştırma önergesi” verdi. Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’nın hazırladığı ve MHP Grubu adına sunulan önerge TBMM Genel Kurulunda görüşmeye açıldı. “Yılın Kamu Yöneticisi”, “Yılın Bürokratı” ve “En Başarılı KİT Yöneticisi” ödüllerine layık görüldüğü TMO Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü dönemlerindeki bilgi ve birikimiyle her zaman “Tarımda öncelik üretim olmalı” diyen Mevlüt Karakaya, kırmızı et üretiminde yaşanan sorunun çözümü için de “İnadına çözüm” mesajı verdi.

EĞER ET FİYATI DÜŞÜRÜLMEK İSTENİYORSA…

Karakaya “Değerli milletvekilleri, bugün birçok alanda olduğu gibi tarımsal ürünlerin fiyat düzenlenmesinde herhangi bir sonuç alamamamızın en önemli nedenlerinden biri de, tarıma yapılan yanlış ve yetersiz destekler, özellikle de hayvancılıkla ilgili yapılan ihmaller olduğunu görüyoruz. Eğer biz gerçekten Avrupa'daki gibi, diğer gelişmiş ülkelerdeki gibi uygun fiyatlardan vatandaşımıza et yedirmek istiyorsak; bunu ithal odaklı, piyasa odaklı önlemlerle değil, ‘İnadına üretim’ diyecek yaklaşımlarla ancak yapabiliriz.” dedi.

YEM GEREKSİNİMİNİN YÜZDE 30-70’İ MERADAN

banner560

Besicilikte en önemli girdi maliyetinin yem olduğunu vurgulayan ve 13 milyon civarındaki büyükbaş hayvan varlığının yem ihtiyacının ise yüzde 30, yüzde 70 oranında meralardan karşılandığına dikkat çeken MHP’li Mevlüt Karakaya, bu yüzden meraların korunması, yok olmasının önüne geçilmesi gerektiğini anlattı. 1960'ta 28 milyon 700 bin hektar olan mera alanının, günümüzde 14 milyon 600 bin hektara düştüğüne işaret eden Karakaya, bu alanların sanayileşmeye açılmasının gelecekte daha büyük sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.

MERA VARLIĞI MUTLAKA KORUNMALIDIR

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Karakaya, “Meralar sadece yem alanı değil, su ve rüzgâr erozyonunu önleyerek toprak varlığımızı koruyan, toprak verimliliğimizi artıran, çeşitli av ve yaban hayvanlarına yaşam alanı oluşturan, su toplama havzası olarak taban suyu ve akarsularımızı zenginleştiren, temiz hava kaynağı olan alanlardır. Mera alanları, sadece o bölgede yatırım yapılacak, katma değer sağlanacak yer olarak görülmemeli; meraların yok olması durumunda uğradığımız toplumsal zararları düşünerek bunun önemini anlamalı, önlemini de almalıyız” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621