"Muhtarların özlük hakları ve çalışma koşulları iyileştirilmeli"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, siyasi parti kimliği altında değil halkın doğrudan oyuyla seçilerek görev yapan muhtarların toplumsal yaşamın yapı taşı olduğunu belirterek, muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladı.

"Muhtarların özlük hakları ve çalışma koşulları iyileştirilmeli"
banner560

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, yayınladığı kutlama mesajında muhtarların, seçildikleri mahallede veya köyde devlet kurumlarının temsilcisi olduğunu vurguladı.

Muhtarların halkla ve devlet kurumları arasında köprü görevi gördüğünü aktaran Barut, muhtarların en küçük yerleşim birimleri olan köy ve mahallelerde bir siyasi parti kimliği altında olmadan doğrudan halkın tercihiyle göreve seçildiğinin altını çizdi.

 Bu yönüyle muhtarların görev yaptıkları köy veya mahallede halkın tanıdığı, güvendiği görevini layıkıyla yapabileceğine inandığı kişiler olduğunu kaydeden Barut, “Böylesine önemli bir göreve bin bir güçlük içinde yapmaya çalışan muhtarlarımızın çağın gereklerine göre hizmet verebilmesi için gerekli altyapı bir an önce oluşturulmalı, özellikle de özlük hakları ve çalışma koşulları iyileştirilmelidir” dedi.

Mahalle muhtarlarının, belediye meclislerinde, köy muhtarlarının ise il genel meclislerinde sorumluluk bölgeleri ile ilgili konularda söz sahibi olmasını gerektiğinin altını çizen Barut, “Muhtarlarımız daha etkin hale getirilmeli, toplumsal sorunlarda söz sahibi olmalı, sorunların çözümünde de aktif olarak rol alabilmeleri sağlanmalıdır” diye konuştu.

Barut, toplumsal yaşamın yapı taşı olarak nitelendirdiği muhtarları gününü kutladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578