banner676

Oya Tekin "Millet İttifakını güçlendirmek zorundayız"

CHP Adana Milletvekili Adayı Avukat Oya Tekin, toplumun tüm kesimlerini temsil eden bir Millet İttifakı’nı güçlendirmek ve bu ittifakın dayanışmasını artırmak zorundayız" dedi

Oya Tekin "Millet İttifakını güçlendirmek zorundayız"

CHP Adana Milletvekili Adayı Avukat Oya Tekin, referandum sürecinde seçim güvenliği konusunda birlikte hareket ettiği ilçe başkanlarını ziyaret ederek durum değerlendirmesinde bulundu.

Oya Tekin, Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu, Çukurova İlçe Başkanı Zihneti Emre, Yüreğir İlçe Başkanı İsmet Yüksel ile Sarıçam ilçe Başkanı Celal Güven, ilçe kadın ve genlik kolları başkanları ile ayrı ayrı temaslarda bulundu. Bu ziyaretlerde, 24 Haziran seçimlerinin sıradan bir seçim olmayacağına vurgu yapan Tekin,  "Türkiye, 24 Haziran tarihinde, sıradan bir seçim yaşamayacaktır. Bu seçim, 16 Nisan Anayasa referandumundan sonraki süreçte Cumhur ittifakı kazandığı takdirde bir rejim değişikliği anlamına geliyor. Bu nedenle, cumhurun özüne aykırı olan, cumhuru hiçbir şekilde temsil etmeyen bir Cumhur ittifakı karşısında, toplumun tüm kesimlerini temsil eden bir Millet İttifakı’nı güçlendirmek ve bu ittifakın dayanışmasını artırmak zorundayız" ifadelerini kullandı. 

banner625
24 Haziran seçimlerinin, OHAL şartlarında yapılmasının ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalnızca OHAL ile sınırlı değil. Son yapılan yasa değişikliği ile seçim güvenliğine gölge düşürecek düzenlemeler getirildi. Öncelikle, valilere sandıkları birleştirme ve taşıma hatta seçim bölgelerinin birleştirilmesi ile seçmen listelerinin karma şekilde düzenlenmesine yetki verilmesi, valilerin hükümet tarafından atandığı düşünüldüğünde, rahatlıkla kötüye kullanılabilecek ve seçimlerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını etkileyecek bir yetkidir. İkinci olarak, sandık kurulu başkanlarının devlet memurlarından oluşuyor olması ciddi bir sıkıntı kaynağıdır. Çünkü AKP mitinglerine dahi zorla taşınan ve iktidarın baskısı altında kalan devlet memurlarının aynı baskıyı sandık başında yaşamayacağını nerde bilebiliriz? 

Üçüncü nokta da, mevcut seçim kanununda kolluk kuvvetleri sandık çevresine ancak sandık kurulu başkanının davetiyle gelebiliyordu. Şimdi ise yapılan düzenleme ile, herhangi bir vatandaşın şikayetçi olması yeterli. AK troller gerçeği malum, seçim günü güvenlik güçlerine yoğun ihbar ve şikayetler yaptırarak, zaten var olan korku ve umutsuzluk ortamı altında seçimlerin yapılması sağlanabilir cumhur ittifakı tarafından."

Tam da bu nedenle, seçim güvenliği konusunda her yurttaşa büyük görev düştüğünü belirten Tekin, "Her zaman üstüne basa basa söylüyorum,  yurttaşların, seçim güvenliğinin sağlanması konusunda kendilerinin de görevlerinin olduğundan hiçbir tereddütlerinin olmaması gerekir. Her yurttaş seçim güvenliği ile ilgili çalışmaların bir yerinde olmak zorundadır. Ama sandık sorumlusu olur, ama okul sorumlusu olur, ama o gün aracını bu çalışmalara tahsis eder.  Ve biz avukatlara da, çok önemli görevler düşüyor. Her okulda, her sandık başında birden çok avukatın bulunması seçim güvenliğinin sağlanması için son derece kritik önemdedir" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz