banner641

Özer: Yeni Anayasanın içinde halk yok

CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı ve Meclis üyesi Bekir Sıtkı Özer, “Yeni Anayasa’nın tartışıldığı bugünlerde görünen odur ki yine havanda su dövülmektedir” dedi.

Özer: Yeni Anayasanın içinde halk yok

Seçim çalışmalarını son sürat sürdüren ve bu bağlamda sivil toplum kurum ve kuruluşlarını ziyaretlerini sürdüren Bekir Sıtkı Özer, Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Adana’nın sorunları, çözüm yolları ve hükümetin yeni anaya çalışmaları hakkında görüşlerini dile getiren CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Bekir Sıtkı Özer, “Adana’nın sorunları çığ gibi büyüyor, bu sorunların çözümü ise, ehil insanların, Adana sevdalısı insanların yönetime gelmesiyle mümkündür. Sadece ben bilirim mantığı ile hareket edenlerin yaptığı sözüm ona hizmetleri, yatırımları hep birlikte görüyoruz. Bu kent kan kaybediyor. Her geçen gün eriyor. STK’lar  başta olmak üzere bu kentin dinamikleri yerel yönetimlerde söz sahibi, görüş sahibi olmalıdır. Adana sadece Belediye Meclis üyeleri, Belediye başkanlarına bırakılmayacak kadar önemlidir. Elbette bu söz tüm kentler için geçerlidir” dedi.

Konuşmasında hükümetin yeni anayasa çalışmalarına da değinen Bekir Sıtkı Özer, “Gelinen noktaya baktığımızda havanda su dövüldüğü görülmektedir” dedi. Özer, sözlerini şöyle devam etti:

“Zaten hangi anayasayı yaparsanız yapın en çağdaş kabul ettiğimiz anayasaları dahi getirseniz siyasi partiler ve seçim yasalarını değiştirmediğiniz ve parti içi demokrasiyi sağlamadığınız sürece Türkiye'ye gerçek demokrasiyi getiremezsiniz. Bun ülkemizde sadece liderler demokrasi vardır, halk yoktur, halk kendi temsilcilerini dahi seçememektedir. Örneğin, aday adayıyım ancak hangi yöntemle seçileceğimi bilememekteyim. Ömrünün 40 yıla yakın bir bölümünü siyasetin içinde geçirmiş biri olarak bu tablodan üzüntü duymaktayım. Her şeyin, her kararın; liderin iki dudağı arasında olan sistem asla demokrasi değildir, bu durumda Türkiye'nin utanç tablosudur. Dileğim, mensubu olmaktan her zaman onur ve şeref duyduğum partimin aday belirlemede partiye kayıtlı üyelerle ön seçim yapmasıdır. Adana halkına sesleniyorum; hangi görüşte olursanız olun, hangi inancı taşıyorsanız taşıyın bu duruma son vermek için elinizden gelen ne varsa göstermeye çalışın.”

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ise, yeni Anayasa çalışmalarında gördükleri eksiklikleri dile getirdiklerini kaydetti. Çıtırık, Adana’nın hak ettiği konuma gelmesi hususunda üzerlerine düşen her göreve hazır olduklarını da ifade ederek Özer’e seçim çalışmalarında başarılar diledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2013, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640