banner641

Özgür: Müslüman kanı dökülmesin

CHP Seyhan belediye Başkan aday adayı ve Meclis üyesi M. Fatih Özgür, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye olası bir askeri müdahale senaryolarını hayretle ve endişe ile izlediğini söyledi.

Özgür: Müslüman kanı dökülmesin

banner560

Seyhan Belediyesi Eylül ayı Meclis oturumunda gündem dışı söz alarak bir konuşma yapan Fatih Özgür, olası bir Suriye’ye askeri operasyonu değerlendirdi. ‘Dünya’da hiçbir şey siyah ve beyaz kadar net değil’, Özgür, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz hafta 30 Ağustos Zafer bayramını, 1 Eylül Dünya Barış gününü idrak eden bizler bu hafta sonu itibariyle 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu kutlayacağız. 30 Ağustos zaferi Mazlum Milletlere ümit ışığı yaktığından; 1 Eylül ise, o gün başlayan II.Dünya Savaşı insanlığın yıkımı olduğundan önemli; Demek ki savaştan savaşa fark var. Şimdiki ise‘Emperyalizmin kirli savaşı’. Sam amca ve yandaşlarının amacı, bölgenin enerji kaynaklarına el koymaktır. Geçen hafta 30 Ağustos ve 1 Eylül’ü idrak eden bizler, bu hafta sonu/gelecek hafta başını, maalesef, merakla daha çok da endişe ile beklemekteyiz. Endişemiz yine Müslüman kanı dökülecek olmasından, yine Müslüman kadınların ırzına geçilecek olmasından. Yine bölgenin uzun süre kaosa sürükleneceğinden. Ve en önemlisi sonuçta kazanan İsrail olacağı içindir. Komşularla sevinci bölüşmek varken, komşunun, üstelik sorumlularından olduğumuz sıkıntısını paylaşacağız, sıkıntımız bundan. Ümidimiz ise, aklı selimin galip gelmesi, seçenekler arasında bulunduğu içindir. Kendi milletine ‘Askerimin postalı yere değmeyecek’ diyenler namına, yapacağı müdahalede, ateşteki kestaneleri onlar namına toplayan el olmaya talip çıkanlara, hayret ediyoruz.”

Tüm bu gelişmeler ışığında olumlu bir beklenti içinde olduğunu da kaydeden Fatih Özgür, 1 Mart 2013 teskeresini hatırlatarak, olası bir askeri müdahale için mutlaka TBMM tarafından “yeni izin” gerektiğini; TBMM’de aklı selimin bu imkanı vermemesini ümit ettiğini vurguladı.

CHP Seyhan Belediye Başkan aday adayı ve Meclis üyesi Fatih Özgür, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu Ulus Milli Mücadeleyi TBMM riyasetinde başaran bir demokratik geleneğe sahiptir. Dileyelim ki Türk askeri, bu kez de, Kore’deki gibi TBMM kararı olmadan ve daha kötüsü Müslüman bir ülkenin iç karmaşasında taraf olmak zorunda bırakılmasın. Her savaş kötüdür. O nedenle ‘Yurtta barış Dünyada barış’ altın bir vasiyettir. Savaşın yıkımı kaçınılmaz olup, maalesef gerek savaş esnasında gerek savaş ertesinde Adana, her yönüyle olumsuz etkilenmekte birinciliğe adaydır.

Bu savaşta taraf olmanın yaratacağı tepkileri öngörmek kolay değildir. Bakın, Suriye sınırında El Nusra’ya yardım edilmesine rağmen, PYD liderine İstanbul’da ev sahipliği yapmanın bedeli, Somali’de El Kaide’nin büyükelçiliğimize saldırısı olmadı mı? Müslüman’ın Müslüman’ı vurduğu savaşta en acı ve çarpıcı gerçek kazananın İsrail olacaktır. Çünkü müdahalenin amacı, Sam Amcanın Bölgede önceliği İsrail’in güvenliğidir. Belediyeler dahil, her platformda bu ‘Kirli Savaşa’ karşı çıkılmalıdır. Ben bu duygularla ve açıkça ‘Kahrolsun emperyalizm, kahrolsun emperyalizmin kirli savaşı’ diyorum. Kardeşin, kardeşe Müslüman’ın, Müslüman’a saldırmasına hayır diyorum.”

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640