Sümer ‘’Devrim yasaları yok ediliyor’’

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer devrim yasalarının Cumhuriyet'in en önemli niteliği olan laik yapısını belirlediğini belirtti.

Sümer ‘’Devrim yasaları yok ediliyor’’Sümer, yaptığı açıklamada, 3 Mart 1924 tarihinde çıkarılan ve ''devrim yasaları'' olarak bilinen üç temel yasayla halifeliğin kaldırıldığını, eğitim ve öğretimin tek elde toplandığını, Şeriye ve Evkaf Vekilliğinin ilga edildiğini (ortadan kaldırıldığını) kaydetti.

 

KANUN DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

 

banner625
Bu devrim yasalarıyla Cumhuriyet'in nitelikleri özellikle de “laik Cumhuriyet” yapısının belirlendiğini ifade eden Sümer, “Ama 

bugün gelinen nokta düşündürücüdür. Bu üç temel devrim yasasına aykırı söylem, uygulama ve düzenlemeler vardır” dedi. Sümer şunları söyledi: “ Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 2. maddesinin 1. bendinde “ Atatürk inkılâp ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, değerlerini koruyan yurttaşlar yetiştirmek' şeklindeki düzenleme 25 Ağustos 2011 tarihinde 652 sayılı KHK ile tamamen kaldırılmıştır. İktidar bu düzenlemeyle artık Atatürk ilke ve devrimlerine, Atatürk milliyetçiliğine uygun bir eğitimin yapılmayabileceğini ortaya koymuştur.”

 

TAVİZ VERİLMEYECEK

 

CHP Adana İl başkanı Orhan Sümer’’Türk milletinin, Büyük Önder Atatürk'ün önderliğinde verdiği mücadele ile kurduğu Cumhuriyet'i sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığından asla taviz vermeyeceğini belirterek, Türk Milleti Laik Cumhuriyet'le hesabı olan zihniyetin amaçlarına ulaşmasına asla izin vermeyecektir, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kapsamdaki mücadelede en ön saflarda olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Bu vesile ile büyük Türk Milletinin 3 Mart Devrim Yasaları gönünü kutluyoruz” şeklinde konuştu

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2013, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz