banner654

Tabip Odası Yönetiminden ''Tıbb-ı Nebevi'' Kongresi açıklaması

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “Hekimlik ve Tıp Eğitimi sadece bilimsel temellere dayanmalıdır. inanışlar ve inançlar ise kişiseldir, mesleki uygulamalara yön vermemelidir” dedi.

Tabip Odası Yönetiminden ''Tıbb-ı Nebevi'' Kongresi açıklaması

Başkan Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada “Bilimsel gerçekler sadece zamanla ve pozitif kanıtlara göre değişebilir ve yorumları için sadece bilimsel veriler ve etkinliği gösterilmiş değerler kullanılabilir. İnançların ise bu platforma katılması veya katkı sunması beklenmemelidir. Aksine bilimsel gerçekler ve değişen dünya inanç ve inanışların zamana göre değerlendirilmesine zemin hazırlamalıdır. Akıl süzgecinden geçmeyen ve güncelliğini yitirmiş bilgiler hurafeden öte gidemezler. Hurafeler bilime yön veremezler. Hurafeler bilime köstek olur ve toplumların ilerlemesine engel olurlar. Bu bağlamda ülkemizde planlanan kongrelerin düzenlemelerinin ve konuşmalarının ilgili oldukları alanlar dışında kişiler tarafından yapılmaları doğru değildir. Tıp Kongreleri hekimler tarafından düzenlenmeli ve hekimlikle ilgili veya tamamlayıcı yan alanlar (diyet uzmanlığı, fizyoterapi, psikoloji vb) ile desteklenmelidir. İlahiyat Kongreleri ise ilahiyatçılar tarafından düzenlenmeli ve ilgili yan alanlar (felsefe, etik vb) ile desteklenmelidir. Geleceği şekillendirecek öğrencilerimize ancak bu şekilde örnek olabiliriz. Aynı şekilde topluma da doğru mesajlar verilebilmesi adına inanışların bilime yön vermesi şeklinde tek bir platformda ortaklaşmalarının önüne geçilmelidir”

 

BİLİM SADECE ZAMANA VE KANITLANMIŞ VERİLERE GÖRE YAPILANMALI

Bilim geçerli güce veya akımlara yenilmemeli, bilim sadece zamana ve kanıtlanmış verilere göre yapılanmalı ve mutlaka yenilenebilir olmalıdır şeklinde konuşan Prof. Dr. Mungan, “Bilim gibi inanışlar ve inançlar da statik kavramlar değildir. Ancak buradaki değişimler pozitif bilimlerin aksine daha yavaş, daha zor ve daha geç olmaktadır. Bu nedenlerle bir kez daha vurgulanması gerekli olan pozitif bilimlerle bunların ortaklaştırılmaya çalışılmasının bilime bir artı değer katamayacağı gerçeğinin değişmeyeceğidir. Kentimizde tüm dünya ülkelerinden bilim insanlarının katılabileceği konuların paylaşılacağı ve bilimde ilerlemelere katkı sunabilecek tıp kongrelerinin yapılmasını dileriz.” Diye konuştu.

banner625

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2015, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz