Tümer “Çırçır-pres fabrikaları bir bir kapanıyor!”

CHP Adana Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, çırçır-pres, tekstil ve sanayi fabrikalarının kapanmasıyla işsizliğin had safhaya ulaştığını vurguladı

Tümer “Çırçır-pres fabrikaları bir bir kapanıyor!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye’deki toplam pamuk üretiminin yüzde 7’sinin gerçekleştirildiği Adana’da artan girdi maliyetleri ve ardı ardına kapanan çırçır-pres fabrikaları nedeniyle sektörün zor günler geçirdiğine dikkat çekti. 1944 yılında 23 fabrikada 3 bin 677 kişi çalışırken, bu rakamın 1950’li yıllarda 75’e ulaştığını anlatan Tümer, ancak bugün gelinen kentteki noktada fabrika sayısının bir elin parmaklarını dahi geçmediği gibi onlarca insanın işsiz kaldığını söyledi.

50 YILLIK MAKİNALARLA ÜRETİM YAPILIYOR

Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın merkez ilçesi Seyhan’a bağlı Mıdık Mahallesi’ndeki çırçır fabrikasını ziyaret ederek, burada işletme sahibi Yıldır Ünlüustaoğlu ve işçilerle bir araya geldi. Tam 50 yıllık İzmir yapımı makinelerle gerçekleştirilen üretim çalışmalarını yerinde inceleyen Tümer, sektörün sorun ve sıkıntılarını da dinledi. Türkiye’nin dünya pamuk ihracatındaki payının 1976 yılında yüzde 9.4, 1978 yılında yüzde 6.2, 1981 yılında yüzde 4.8, 1985 yılında yüzde 3.0 iken günümüzde yüzde 1’in dahi altına düştüğünü kaydeden Tümer, “Buna paralel olarak Türkiye’nin dünya pamuk ithalatındaki payı 1970’li yıllarda ve 1980’li yılların başlarında neredeyse yüzde 0 düzeylerinde iken bugün yüzde 8 düzeylerine çıkmıştır.

PAMUK ÜRETİCİSİ YARI YARIYA DÜŞTÜ

2002 yılında Türkiye’de pamuk ekim alanlarının 721 bin hektar iken günümüzde bu alan 450 bin hektara kadar gerilemiştir. Adana’da milyonlarca dönüm ekimi yapılan pamuğun günümüzde 250 – 300 bin dekarlara kadar gerilediğini görmekteyiz. 2002 yılı verilerine bakıldığında Türkiye’deki pamuk üretici sayısı 135 binlerden 75 binlere kadar gerilediğini görmekteyiz. Ülkemiz 2003 ile 2013 yılları arası pamuk rakamları incelendiğinde karşımıza çok çarpık sonuçlar çıkmaktadır. 2003 yılında tüketim içerisindeki ithalat oranımız yüzde 37,7 iken ne yazık ki 2013’te bu oranın yüzde 49,7’ye kadar çıktığını görmekteyiz. Üretim ve ithalattaki dalgalanmalar incelendiğinde 2009 yılında ithalatın yüzde 54,1 ile en üst seviyelere çıkmıştır” diye konuştu.

UMUT VERMİYOR!

banner560
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016 yılında Adana’da 273 bin 458 dekarlık bir alanda 151 bin 880 tonluk bir üretim gerçekleştirildiğine dikkat çeken Tümer, Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü verilerine göre de; 2017 yılında 330 bin dekarda 190 bin tonluk bir rekolte hedeflendiğini açıkladı. Tümer, geçen yıla göre artan rakamlara rağmen, sektörün gelecek açısından umut vermediği yorumunu yaptı.

FABRİKALAR ARDI ARDINA KAPANIYOR

Tümer, “Bugün ülkemizdeki toplam pamuk üretiminin neredeyse dörtte birinin sağlandığı Adana’da 1860’larda basit dokuma tesislerinin kurulmasıyla başlayan süreçte daha sonra pamuk çırçırlama fabrikaları açılmış, 1950’lili yıllara gelindiğinde de büyük dokuma fabrikaları sektördeki yerini almış. Ancak bugün kent genelindeki çırçır-pres fabrikaları bir elin parmağını dahi geçmiyor. Ardı ardına kapanan fabrikalar, işsizliği de körüklüyor” dedi.

ÇİFTÇİ PAMUK EKMEKTEN ÇEKİNİYOR

Tümer, 1944 yılında Adana’daki 23 fabrika toplam 3 bin 677 kişi çalışırken, fabrika sayısının 1950’lilerin sonunda 75’e ulaştığını, ancak sonraki süreçte ardı ardına kapanan fabrikalarla birlikte sektörün de bir açmaza girdiğini söyledi. Tümer, “Çırçır-pres fabrikaları tek tek kapandı. Hal böyle olunca da tekstilde hammadde sıkıntısı yaşanmaya başladı. Çiftçi, artan girdi maliyetleri yüzünden pamuk ekmekten çekiniyor” ifadesini kullandı.

TABLO ÜRKÜTÜCÜ BOYUTLARA ULAŞTI

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Her ne kadar pamuk üretim alanları ve rekolte artıyor gibi görünse de sektör gelecek açısından umut vermiyor. Türkiye, pamuk ithal ediyor. Kapanan çırçır-pres fabrikalarıyla birlikte tekstil fabrikalarında binlerce insan işsiz kalırken, bugün ortaya çıkan tablo ürkütücü bir hal alıyor. Bu duruma artık son verilip, ‘beyaz altın’ olan pamuk tekrar eski günlerine dönmeli. Tarımı  sanayiye entegre edemediğimiz sürece sektörün atılıma geçmesini bekleyemeyiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621