Tümer iş kazalarına dikkat çekti

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak’ı ziyaretinde iş güvenliğinin önemine işaret etti

Tümer iş kazalarına dikkat çekti
banner560

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı Adana ve Türkiye’de iş güvenliğine önem verilmesinin gerekliliğine işaret etti.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Mak ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Tümer, Türkiye’deki enerji politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
KORKUNÇ RAKAM
Tümer, yapılan son araştırmaya göre Ocak ayında 115, Şubat’ta 144, Mart’ta 160, Nisan ayında 171, Mayıs’ta 124, Haziran ayında 201, Temmuz ayında 160, Ağustos ayında 205 ve Eylül’de ise 141 işçinin iş kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguladı.

banner595
İnşaatlarda ve elektrik bakım-onarım çalışmaları esnasında birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden duyduğu rahatsızlığı ve üzüntüyü paylaşan Tümer, 2016 yılının ilk 9 ayında iş kazalarında bin 421 işçinin iş kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini, iş kazalarında caydırıcı tazminat taleplerinin ise sebepsiz zenginleşmeye yol açacağı düşüncesiyle reddedildiğini anlattı.
2012 yılından bu güne kadar en fazla iş kazaları sonucu ölümün 2016 yılının ilk 9 ayında meydana geldiğini belirten Tümer, yıl sonunda açıklanacak istatistiklerin Türkiye’nin bu alanda sınıfta kaldığını göstereceğini dile getirdi. Her 5 kişiden birinin inşaatlarda hayatını kaybettiğini vurgulayan Tümer, Türkiye’de her gün ortalama 172 iş kazası olduğunu, günde ortalama 5 vatandaşımızın iş kazasında hayatını kaybettiğini, Adana’da da Türkiye ortalamasına paralel bir seyir izlendiğini açıkladı.

MAK’TAN YÖNETMELİĞE UYUN ÇAĞRISI
Ziyareti için Tümer’e teşekkür eden Mehmet Mak ise üyeleriyle ve vatandaşlarla iş güvenliği konusunda sürekli diyalog halinde olduklarını vurguladı. Mak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’ kapsamında kurulan ve işletilecek olan, can ve mal emniyeti açısından önem arz eden bir tesiste, gerekli güvenlik önlemleri ve işletme sorumluluğuna ilişkin hususların göz önüne alınmadan yapılan özensiz çalışmaların çeşitli iş kazalarına neden olduğunu söyledi. Mak, “Yönetmeliğin tamamı uygulanmalıdır. Denetimsiz ve özensiz çalışma ortamı nedeniyle iş kazalarının yaşanması kaçınılmaz oluyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580