Tümer “Mısır üreticisi kaderine terk edilemez”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Çukurova’da hasadına bugünlerde başlanacak mısır için TMO’ya sıfır gümrükle 700 bin tonluk ithalat izni verilmesine karşı çıktı

Tümer “Mısır üreticisi kaderine terk edilemez”
banner560

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye mısır üretiminin yüzde 25’ini karşılayan Çukurovalı üreticinin kaderiyle baş başa bırakıldığını vurguladı. Türkiye’de üretilen 6 milyon tonluk mısırın yaklaşık yüzde 25’ini Çukurova’yı oluşturan illerden karşılandığını dile getiren Tümer, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) sıfır gümrükle ithalat izni verilmesinin mısır üreticisini perişan edeceğini dile getirdi.

“YAZIKTIR, GÜNAHTIR”

Yaklaşık 1.5 milyon dekar üretimle ülkenin önde gelen bölgelerinden biri olan Çukurovalı mısır üreticisinin hasadın başlayacağı bu günlerde 700 bin tonluk ithalat izni nedeniyle kara kara düşünmeye başladığını ifade eden Tümer, “Ülkemizin ihtiyacı olan tarım ve gıda ürünlerinde ithalata karşı değiliz. Ancak hasadına sayılı günler kalan mısırda sıfır gümrükle ithalat yapılması çiftçilerimizin aileleriyle birlikte çaresiz bırakılacağının açık göstergesidir. Yazıktır, günahtır. Tarım ve gıda ürünlerinde TMO tarafından fiyat belirlenip hasat gerçekleştikten ve çiftçi ürünlerini elden çıkardıktan sonra ülkenin ihtiyacı doğrultusunda ithalat yapılması daha doğru olacaktır” dedi.

“ENLFASYONU BÖYLE DÜŞÜREMEZSİNİZ”

Türkiye’de 6 milyon ton rekoltenin olacağı bir dönemde ve Çukurova’da yüksek rekolte beklenen şu günlerde üreticilere resmen ‘mısır üretme’ anlamı taşıyan ithalatın, ülkedeki enflasyonu düşürme çabaları olduğunu vurgulayan Tümer, “Tarım ürünlerinde TMO’ya sıfır, özel sektöre yüzde 25 gümrük vergisiyle ithalat izni vermek enflasyonun düşmesine hiçbir fayda sağlamaz” diye konuştu.

“STRATEJİK ÜRÜNDÜR”

Mısır ürününün tüm Türkiye’de stratejik bir öneme sahip olduğunu, TMO’nun hasat öncesi yerli üreticiyi serbest piyasa koşullarına ezdirmemek adına taban fiyat belirlemesi gerekirken 700 bin tonluk ithalatın önünün açılmasının tarım politikasının bir an önce gözden geçirilmesini gerektirdiğini ifade eden Tümer, “Kaliteli ve yüksek rekolteli mısır hasadına hazırlanan üretici yok sayılamaz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER